UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Китаї створили стійких до чуми свиней

Тварини стійкі до класичної чуми свиней.

Вчені з Цзилиньского університету в Китаї створили генетично модифікованих свиней, стійких до летальною для них вірусної чуми. Як повідомляє Naked science, класична чума свиней – це вірусне захворювання, яке закінчується летальним результатом у 80-100% випадків. Незважаючи на те, що в країнах Північної Америки та Західної Європи вона практично викорінена, захворювання завдає значної шкоди сільському господарству Китаю.

Наголошується, що китайським вченим вдалося створити свиней, які стійкі до класичної чуми і передають цю здатність у спадок. У ході дослідження вчені скомбінували дві різні технології генетичної модифікації - CRISPR/Cas9 і РНК-інтерференції. Перша дозволила нанести точковий надріз в ДНК свині в потрібному місці, на промоторній ділянці Rosa26, куди потім був внесений невеликий додатковий фрагмент. Короткі "шпильки" РНК, які синтезуються клітиною з цієї додаткової ділянки, роблять її несприйнятливою до вірусу класичної чуми свиней.

Для того, щоб перевірити стійкість отриманих свиней до вірусу, дослідники розділили тварин на дві групи. У них входили три ГМ-свині, три контрольні і одна заразна. Всі представники контрольної групи померли, а модифіковані тварини, хоч і заразилися захворюванням, перенесли його без серйозних наслідків.

Раніше вчені встановили, що перша пандемія чуми була на Землі ще в V-IV тисячолітті до нашої ери. В ході досліджень було виявлено, що сім чоловік були заражені чумною паличкою. Упорядкувавши геном чумних паличок, вчені прийшли до висновку, що шість найдавніших з них не були схожі на середньовічну бубонну чуму, звану "чорною смертю": у даних бактерій були відсутні гени pla і ymt, що грають ключову роль у поширенні чуми.