Археологи виявили в царській гробниці в Цзоучен в провінції Шаньдун на сході Китаю залишки чайної заварки, які датували 453-410 роками до нашої ери. Як повідомляє The History blog, це найдавніше заварене чайне листя, відоме на даний момент.
Попередній власник цього звання був знайдений в 2005 році в гробниці імператора Цзін Хань, він були молодший за нову знахідку на 300 років.
Листя виявили у перевернутій порцеляновій чашці під час розкопок, що проходили у 2018 році. Тоді вчені припустили, що обвуглене листя може бути чаєм, але остаточно підтвердили цей здогад за допомогою проведених аналізів. Зокрема, дослідники порівняли зразки із сучасним чаєм та заваркою.
Результати аналізів показали, що зразки містять рясні кальцієві фітоліти, що ідентифікуються як чай, і що його спектри FTIR аналогічні спектрам сучасного чаю. Вчені також виявили кофеїн, сполуки метоксибензолу, органічні кислоти та кілька інших сполук, як у стародавньому зразку, так і у залишках сучасного чаю.
Шень-нун бень цао цзин – найдавніший з китайських медичних трактатів, написаний між 220-200 роками до нашої ери, описує, що чай відкрив як протиотруту імператор Шен Нунг в 2737 році до нашої ери. У сільськогосподарських альманахах періоду Воюючих царств, згадується, що чай використовували в релігійних жертвоприношеннях.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Ренсселерського політехнічного інституту заявили про те, що летюча сполука із зеленого чаю може знищувати ракові клітини, змушуючи їх виробляти молекули білка гена р53. А це, у свою чергу, змушує клітину самознищуватись.