UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Японії завершили доклінічні випробування спрею від деменції

Препарат уповільнює накопичення у мозку амілоїдних бляшок.

Вчені з Міського університету Осаки завершили доклінічні дослідження інтраназального препарату, що уповільнює розвиток нейродегенеративних процесів. Цей засіб використовує кілька поширених ліків і був випробуваний на мишах, не викликавши серйозних побічних ефектів, повідомляє Naked science.

Хвороба Альцгеймера та інші нейродегенеративні захворювання пов'язані з накопиченням у нейронах згустків амілоїдних білків, які призводять до їхньої загибелі та руйнування всієї структури мозку. Декілька років тому вчені показали, що прийом відомого напівсинтетичного антибіотика рифампіцину уповільнює накопичення амілоїдів, якщо застосовувати його на ранніх стадіях хвороби.

Читайте також: У хвороби Альцгеймера і COVID-19 знайшли спільний генетичний фактор ризику

Рифампіцин використовується для лікування туберкульозу, але з обережністю, оскільки він негативно впливає на печінку. Через це, незважаючи на успішні випробування на мишах, вчені не поспішали переходити до тестів на людях. Натомість вони шукали шляхи захисту печінки від рифампіцину. Для цього вони вирішили вводити препарат інтраназально, щоб уникнути проходження через печінку.

У пару антибіотику також дали препарат, який здатний знижувати його гепатотоксичну дію. Цією речовиною виявився ресвератрол – відомий антиоксидант, який міститься, зокрема, у шкірці винограду (і вини).

Під час випробувань вчені вивчили вплив комбінованого препарату рифампіцину та ресвератролу при інтраназальному введенні мишам. Тварини отримували комбінацію речовин п'ять разів на тиждень протягом місяця. В результаті вони продемонстрували відсутність амілоїдних бляшок та покращення когнітивних здібностей порівняно з мишами контрольної групи. Ознак поразки печінки помічено не було.

Вчені відзначають, що кількість антибіотика, яка потрібна для захисту від хвороби Альцгеймера, на порядки менша, ніж ті, що використовуються при лікуванні туберкульозу, — менше 0,1 міліграма на кілограм ваги тіла проти 10 міліграмів на кілограм.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Лестерського університету та Медичного центру Університету Геттінгена  заявили, що їм вдалося створити вакцину від хвороби Альцгеймера. За словами дослідників, терапія на основі антитіл та вакцина на основі білка, розроблена ними, змогли зменшити прояви хвороби Альцгеймера у мишей.