UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тяга до наркотиків виявилася пов'язаною з почуттям голоду

Порушення в роботі певних відділів мозку пов'язане з розвитком різних форм переїдання.

Вчені заявили про те, що тяга до наркотиків та інші елементи наркотичної залежності пов'язані з тими ж нейронами мозку людини, що і відчуття голоду. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature.

У ході дослідження вчені спостерігали за регіонами в мозку мишей, які пов'язані з травленням, пошуком їжі і почуттям голоду. Порушення в їхній роботі, як пояснюють вчені, досить давно зв'язуються з розвитком ожиріння і екстремальних форм переїдання, які багато в чому схожі на наркотичну залежність.

Для спостережень за цими ділянками кори і глибинних шарів мозку вчені вставили в їхні клітини спеціальні гени, які змушували нейрони світитися при їхній активації. Це дозволило біологам в прямому сенсі, побачити те, як "загорялися" нервові клітини в центрі голоду при вигляді їжі і відстежувати те, на які інші частини мозку вони впливали.

Після цього дослідники помістили гризунів в клітки, на одній з стін якої було розташовано три кнопки з картинками їжі, які гризун міг або ткнути носом, або облизати. При натисканні на одну з них в годівницю падала порція солодкого сиропу, а дві інші наповнювали її або звичайною водою, або гірким розчином хініну.

Спостерігаючи за роботою мозку мишей при облизывании цих кнопок, учені намагалися зрозуміти, які з них відповідають за "включення" почуття голоду при вигляді їжі і його "відключення" при отриманні порції їжі.

Виявилося, що цю роль виконує невеликий набір нервів в острівцевих корі мозку, безпосередньо пов'язані з так званими AgRP-нейронами – клітинами гіпоталамуса, глибинного відділу мозку, що грає роль "центру голоду". Коли голодна миша бачить їжу, то клітини в її острівцевих корі примусово включають AgRP-нейрони, що посилює відчуття голоду і змушує гризуна активно шукати їжу.

Після цього вчені відключили "центр голоду" в обхід острівцевих кори і встановили, що між корою і AgRP-нейронами існує прихована зворотний зв'язок, яка змушує миша дуже сильно реагувати на картинки їжі навіть тоді, коли вона вже наїлася.

На думку дослідників, їх відкриття дозволяє пояснити, чому деякі люди, які страждають від ожиріння, не можуть зупинитися і контролювати себе при вигляді їжі, а також є однією з причин розвитку наркозалежності і повернення до наркотиків.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в мозку людини два кластера генів, які відповідають за розвиток інтелекту. В ході досліджень вчені встановили, що ці ж гени в зміненому стані можуть призвести до епілепсії та когнітивного дисбалансу.