UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тиранозаври мали кольорові "ірокези" - вчені

"Ірокези" допомагали приваблювати самиць і відлякувати конкурентів.

Вчені заявили про те, що тиранозаври і інші хижі динозаври, які не були покриті пір'ям, мали кольорові "ірокези" - кістяні нарости на головах, які допомагали їм приваблювати самиць і відлякувати конкурентів. Висновки вчених були опубліковані в журналі Nature Communications.

Багато динозаврів носили на головах і спинах різні гребені та роги, які, на думку дослідників, виконували різні соціальні функції. Разом з тим, подібні "прикраси" зустрічалися в основному у великих видів динозаврів і практично не зустрічалися у дрібних.

Дослідники вивчили кілька десятків черепів динозаврів, враховуючи їхні розміри, наявність пір'я і займану ними екологічну нішу. В результаті було встановлено, що спочатку, чим більше був динозавр, тим частіше у нього з'являвся кістяний "ірокез" або інші "прикраси".

Такі "прикраси" були повністю відсутні у найменших динозаврів, чия маса не перевищувала 36 кілограмів, і обов'язково зустрічалися у великих, чия вага перевершував 1,5 тонни. Крім того, види з "ірокезами" та іншими "прикрасами" швидше еволюціонували в бік гігантизму, ніж хижі динозаври, що не мали таких рис. Це говорить про те, що ці "ірокези" грали важливу роль у статевому відборі, який давав переваги потомству більш великих особин, що мали великі кістяні прикраси.

Разом з тим, у більш пізніх динозаврів ця закономірність поступово зникла. На думку дослідників, зв'язок між наявністю "ірокеза" і розмірами динозавра зникла тоді, коли хижі види почали обзаводитися пір'ям. Це свідчить про те, що пір'я спочатку призначалися не для обігріву тіла, а для приваблення самиць або інших соціальних цілей. Крім того, швидка еволюція після появи "ірокезів" говорить про те, що вони були розфарбовані в яскраві кольори для залучення самок і відлякування конкурентів.

Раніше повідомлялося про те, що вчені представили нову версію загибелі динозаврів. На думку вчених, падіння астероїда на мексиканському півострові Юкатан спричинило масштабні виверження вулканів на території сучасної Індії. Значна кількість вуглекислоти і сірководню в результаті даних вивержень потрапили в атмосферу і світовий океан, що призвело до справді глобальної катастрофи.