UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Світло в кінці тунелю": вчені знайшли пояснення "потойбічним" маренням на порозі смерті

Дослідники припустили, що на межі смерті відбувається стрибок мозкової гіперактивності, що, ймовірно, і викликає дивні марення.

Вчені, схоже, знайшли пояснення навколосмертним переживанням, розповіді про які змушують багатьох вірити в існування життя після смерті. Досліджуючи щурів, вони виявили, що навіть після того, як серце зупинилось і кров перестала надходити у мозок, фактично мертві тварини подавали ознаки свідомого сприйняття.

Протягом 30 секунд після зупинки серця прилади реєстрували електричні нервові імпульси: всеосяжний і синхронний сплеск мозкової активності. Таке спостерігалося у всіх піддослідних щурів. Причому за деякими параметрами навіть перевершувалися життєві показники, під час неспання. Результати опубліковані у провідному американському науковому тижневику Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

На основі спостережень дослідники припустили, що на межі смерті у мозку відбувається щось, що приводить його у підвищене збудження. Якщо раніше вважалося, що мозкова активність припиняється із зупинкою серця, то тепер з'ясувалося, що зниження рівня кисню і глюкози викликає стрибок мозкової активності, властивої живій свідомості.

Така гіперактивність мозку на порозі смерті, ймовірно, і викликає дивні марення у людей, які медики швидше вважають галюцинаціями. Приблизно п'ята частина тих, хто пережив клінічну смерть, розповідають про "потойбічні" переживання. Найтиповіші бачення - тунель у напрямку до світла, образи померлих близьких або ангелів, "все життя перед очима" або "вознесіння" над власним тілом. Після такого багато хто повертається до життя із зовсім іншим світовідчуттям або стає надзвичайно віруючим.

Для того, щоб підтвердити дані, отримані при дослідженні щурів, вченим потрібно провести подібний аналіз і з людьми. Складність в тому, що ніхто не знає, коли саме людина може пережити навколосмертні переживання - перед анестезією або в якийсь конкретний момент операції задовго до зупинки серця. До того ж, безумовно, велике значення має етичний момент.

Ще одна проблема в тому, чи є взагалі свідомість у тварин. Цілком може виявитися, що сплеск мозкової активності, зафіксований після зупинки серця у щурів, ніяк не пов'язаний зі свідомими процесами, які спостерігаються у людей, кажуть дослідники. !zn

Читайте також:

Вчені відшукали у людини GPS-нейрони

Нейрофізіологи створили "білий запах", що визначає межі людського нюху

Американські вчені дізналися, коли і де формуються спогади