UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стародавні люди могли впадати в сплячку - вчений

Стародавні люди довгий час проводили без сонячного світла.

Антрополог з Університету Фракії імені Демокріта Антоніс Барціокаса заявив про те, що стародавні люди, які жили на території Європи півмільйона років тому, впадали в сплячку під час довгих зим льодовикового періоду. На це вказують останки, знайдені в печерах на півночі Іспанії, повідомляє ВВС.

У печерах Сіма де лос Уесос були знайдені 7500 фрагментів кісток, які належали 29 древнім людям, яких відносять до виду людина Гейдельбергська. Барціокас стверджує, що вчені, які досліджували ці кістки, не брали до уваги важливу деталь: сліди кількох захворювань, пов'язаних з нестачею вітаміну D. А це, на думку вченого, вказує на те, що стародавні люди довгий час проводили без сонячного світла.

Сам антрополог визнає, що спочатку відкриття його здивувало. Адже брак світла і вітаміну D характерні для жителів густонаселених міст, а не древніх людей. Але Барціокас зазначив, що такі ж симптоми спостерігаються у тварин, які впадають у сплячку, наприклад, кажанів.

Барціокас і його колега з Іспанії Хуан Луїс Арсуага припустили, що стародавні гомініди, які жили в печерах, зимували тут, впадаючи в сплячку. На думку антрополога, ймовірно, що на найхолоднішому етапі льодовикового періоду гоминидам довелося анатомічно адаптуватися до холоду, і вони щозими впадали в сплячку.

Ймовірно, що у інших гомінідів для цього не було приводу: вони або жили в місцях з м'якішим кліматом, або мали доступ до жирної тваринної їжі, яка поповнювала нестачу потрібних елементів.

З ідеєю людської сплячки згодні далеко не всі вчені, які вказують на те, що у дефектів кісток можуть бути й інші причини, а більш конкретних доказів Барціокас надати не може. Однак нічого принципово неможливого з фізіологічної точки зору в цьому немає.

Келлі Дрю Університету Аляски в Фербенксі вважає, що змусити впадати в сплячку можна і сучасних людей. Тільки потрібно це не для того, щоб пережити довгу холодну і голодну зиму, а для стабілізації і подальшої реабілітації жертв інфарктів та інсультів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Вчені звинуватили людей у загибелі 75% видів нелітаючих птахів

Раніше вчені з США та Іспанії заявили про те, що до приручення вогню древні люди використовували для приготування їжі гарячі джерела. На це, на їхню думку, вказують сліди гідротермальних джерел, знайдені в ущелині Олдувай в Танзанії.