UA / RU
Підтримати ZN.ua

США показали останки таємного глибоководного підводного човна часів "холодної війни"

Ті, хто служив на NR-1, заявили, що здебільшого NR-1 використовували для виконання військових завдань, проте розкривати їх суть відмовилися, пославшись на конфіденційність.

Корабель, здатний занурюватися на глибину до 915 метрів і пересуватися по морському дну, було списано зі складу флоту в 2008 році і утилізовано

ВМС США зібрали останки засекреченого глибоководного підводного човна NR-1 часів "холодної війни" і виставили їх на огляд у музеї підводного флоту у Гротоні в штаті Коннектикут, повідомляє Associated Press. Цей корабель, здатний занурюватися на глибину до 915 метрів і пересуватися по морському дну, було списано зі складу флоту у 2008 році і утилізовано.

Офіційне призначення підводного човна ніколи не розкривалося. NR-1 на флоті проходило як дослідницьке судно, однак брало участь у виконанні низки військових завдань, які залишаються засекреченими досі. Цікаво, що корабель, побудований в Гротоні у 1969 році, не мав власного імені і не був офіційно включений до складу американського флоту.

У ВМС США використовується наскрізна нумерація кораблів, що призначається Конгресом. Адмірал Хайман Ріковер, який в 1949-1982 роках керував агентством NR з розробки і застосування військових атомоходів, домігся, щоб підводному човну NR-1 не було привласнено номер із загального корабельного списку. Окрім того, він також зумів позбавити підводний човен нагляду, який у США, як правило, встановлюється за кораблями різними управліннями та бюро.

За словами Тобі Ворсона, що командував підводним човном у 1970-1973 році, NR-1 одного разу брав участь у військовій операції у Середземному морі. Операція проводилася під кодовою назвою Raccoon Hook ("Пастка для єнота"). Ворсон в інтерв'ю AP подробиць операції не розкрив, але зазначив, що за її підсумками отримав медаль. У клубі офіцерів у нього цікавилися, за що він отримав нагороду, але Ворсон, через секретність місії, відповісти на питання не міг.

Інші моряки, що служили на NR-1, також заявили агентству, що здебільшого NR-1 використовували для виконання військових завдань, проте розкривати їх суть відмовилися, пославшись на конфіденційність.

Водотоннажність NR-1 при довжині 45 метрів і ширині 4,8 метра становила 400 тонн. Корабель було оснащено одним ядерним реактором з двома електромоторами. Однією з відмінних рис підводного човна була можливість висіння у воді без покладання на рідкий грунт з високою точністю. Корабель було оснащено висувними колесами для переміщення по морському дну і потужною системою зовнішнього освітлення.

Американський підводний човен міг розвивати підводну швидкість до 4,5 вузлів, а тривалість його знаходження під водою було обмежено тільки запасами провізії. На NR-1 було встановлено електронні системи і сонари, що дозволяли йому виявляти інші підводні об'єкти і проводити їхню ідентифікацію. Оснащений спеціальними маніпуляторами корабель також міг бути використаний для підйому на поверхню затонулих об'єктів. !zn

Читайте також:

Сполучені Штати створять гіперзвуковий розвідувальний безпілотник

Іран подарував Росії безпілотник власного виробництва

Дев'ять кораблів буде списано зі складу ВМС України через технічну непридатність