UA / RU
Підтримати ZN.ua

Швидкість нападу змій навчилися прогнозувати за формою їхніх зубів

Відкрита кореляція може допомогти людям у розробці ефективніших інструментів, вважають вчені.

Форма, розташування та розмір зубів пов'язані з тим, як змія захоплює здобич, свідчать результати дослідження, яке провів герпетолог Вільям Раєрсон із Коледжу ветеринарної медицини Корнельського університету, передає Science.

Хоча герпетологи, які порівнюють види змій, вже давно зареєстрували відмінності в іклах, вони в основному ігнорували інші зуби, вважаючи їх "однаковими".

Нове дослідження показує, що, наприклад, у удавів – довгі, тонкі та прямі зуби, а у королівських змій – більш короткі, міцні та вигнуті.

Раєрсон виконав тривимірне рентгенівське сканування та структурний аналіз верхніх та нижніх щелеп та зубів майже 70 змій 13 видів, що представляють чотири з п'яти основних груп цих рептилій. Використовуючи високошвидкісну відеозйомку, він також зняв, як кожен вид змій нападає на мертвого гризуна, нагрітого до його звичної температури тіла, зібравши кадри щонайменше п'яти ударів кожної змії.

Читайте також: Психоделік ібогаїн зміг полегшити симптоми депресії та ПТСР – дослідження

Проаналізувавши анатомію змій та відеозаписи нападів, він виявив, що зуби та поведінка при ударах приблизно розділені на дві категорії.

Атаки боа-констрикторів і пітонів - блискавичні: близько 2,7 метра в секунду, і частіше відбуваються зверху на здобич. Зуби нижньої щелепи спочатку вгризаються у здобич і допомагають змії закріпитися, поки вона звивається навколо гризуна, щоб задушити. Потім вона стискає верхню щелепу і таким чином закріплює здобич.

На відміну від них, менші за розміром королівські змії нападають на здобич прямо, набагато повільніше – зі швидкістю близько 1,5 метра в секунду – і пронизують її водночас верхніми та нижніми зубами.

Раєрсон сподівається, що краще розуміння зміїних ударів допоможе знайти практичне інженерне застосування.

"Якщо вам потрібен предмет, щоб проткнути або захопити щось, він має бути не просто гострим, – пояснює вчений. – Як і паща змії, пристосована для захоплення різної здобичі, форма інструменту може впливати на ефективність залежно від мети застосування".

Раніше вчені з'ясували, як у деяких змій з'явилися ікла з отрутою.