UA / RU
Підтримати ZN.ua

Штучний інтелект допоміг знайти одне з найдавніших вогнищ для приготування їжі

За допомогою нової технології дослідники можуть ідентифікувати локації віком до мільйона років.

Вчені розробили нову технологію з використанням штучного інтелекту, яка дозволяє їм виявити локації, в яких у давнину розташовувалися вогнища. За допомогою цієї технології дослідники виявили вогнище віком мільйон років в Ізраїлі, яке може бути однією з перших локацій для приготування їжі, повідомляє Artnet.

Читайте також: Стародавніх римлян звинуватили у скороченні популяції найрідкісніших тюленів у світі

Філіп Наталіо, археолог з Наукового інституту Вейцмана в Тель-Авіві, хотів знайти спосіб виявити невидимі сліди, які залишає вогонь, наприклад, зміни в атомному складі. Наслідуючи дослідження, які виявили, як кістка змінюється при випаленні, Наталіо зрозумів, що обпалена кістка по-різному поглинає інфрачервоні хвилі різної довжини.

Вчений та його колеги створили програму, яка використовує ультрафіолетове світло для виявлення тонких особливостей швидше, ніж це може зробити людина. Дослідники перевірили її на 26 кремнієвих знаряддях, які витягли з кар'єру Еврон на північному заході Ізраїлю в 1970-х роках. У результаті вони змогли визначити, що вік локації становить 800 тисяч – мільйон років.

Поки штучний інтелект неспроможний відрізнити природний вогонь від того, який розвела людина. Разом з тим, з його допомогою дослідники змогли більш точно датувати час, коли давні люди почали використовувати вогонь, ніж за допомогою інших методів.

Наталіо вважає, що присутність на локації бивнів слонів, покритих тим самим осадом, що деякі інструменти, вказує на те, що вона використовувалася для приготування їжі. Це робить її одним з найбільш ранніх місць для приготування, відомих на даний момент.

«У світі менше ніж півдюжини місць з [доведеним використанням] вогню старше 500 тисяч років. Можливо, це тому, що гомініни не дуже часто використовували вогонь, але може бути й тому, що ми щось упускаємо. Тож це дійсно важливо», — заявив антрополог з Університету Саймона Фрейзера Денніс Сандгейт.

Раніше вчені з Університету Тель-Авіва заявили про те, що ранні люди зналися на просторовому плануванні. Вони використовували вогонь для різних потреб, а вогнище розміщували в оптимальному місці своєї печери, щоб отримувати максимум вигод за мінімального впливу шкідливого для здоров'я диму.