Щоб мати реальні шанси на вагітність за допомогою штучного запліднення (це також називається in vitro та екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ), більшості людей необхідно пройти не однин цикл цієї процедури, і шанси на успіх різко падають з віком. Як саме шанси на вагітність за допомогою ЕКЗ корелюють з віком, йдеться у цьогорічному звіті Управління з допоміжної репродуктивної терапії австралійського штату Вікторія (VARTA), передає Science Alert.
Жінки, які почали ЕКЗ у віці 40 років, мали лише 13% шансів народити дитину після одного циклу, тоді як жінки, які почали процедуру в свої 30+ або до 30 років, мали 40% і 43% відповідно.
У всіх вікових групах шанси на народження дитини зростали з кожним послідовним циклом ЕКЗ, але з віком ці шанси все ще зменшуються.
Аналіз зібраних даних показав, що у жінок, які почали лікування у 35 років, після трьох циклів ЕКЗ рівень успіху становив близько 60%. Цей показник сягнув 25% після трьох раундів для жінок у віці 40 років.
"Ці дані важливі, оскільки люди схильні переоцінювати свої шанси на успіх за допомогою ЕКЗ, можливо, через той факт, що загальні показники успіху зросли за останнє десятиліття з поступовим удосконаленням технологій", - йдеться у звіті.
Дані засновані на показниках живонародженості у тисяч жінок, які почали ЕКЗ у 2016 році в австралійському штаті Вікторія. Дослідники відстежували результати пологів за п’ять років до 2020 року, щоб оцінити ймовірність народження дитини після проходження одного, двох або трьох раундів ЕКЗ.
Дослідник фертильності Карін Хаммарберг з Університету Монаша сказала, що нова партія даних показує, що ЕКЗ не слід розглядати як "страховий поліс" і що люди, які хочуть дитину, мають спробувати якомога раніше.
Типовий цикл ЕКЗ - це стимуляція яєчників жінки для вироблення яйцеклітин, збір яйцеклітин, їхнє запліднення сперматозоїдами в спеціальному посуді і перенесення назад в матку.
Окрім проблеми фертильності у жінок треба звертати увагу на здоров'я та вік чоловіків. Дослідження показують, що шанси чоловіків на народження дитини через ЕКЗ щорічно падають приблизно на 4%, незалежно від віку їхньої партнерки, хоча інші дослідження встановили верхню межу цієї тенденції.
Як і у жінок, фертильність у чоловіків починає знижуватися близько 40 років, а у 45 років чоловікам може знадобитися в п’ять разів більше часу, щоб дати сильні сперматозоїди, ніж у 20 років.
Також на успіх ЕКЗ впливає загальний стан здоров’я пари, вага, наявність ендометріозу, а також кількість яйцеклітин у жінки (з віком цей показник зменшується).