Протягом декількох днів має здійснити посадку безпілотний космічний корабель, що належить військово-повітряним силам США, який «борознив» простори навколоземної орбіти протягом семи місяців. Про це заявило командування американських ВПС.
Протягом декількох днів має здійснити посадку безпілотний космічний корабель, що належить військово-повітряним силам США, який «борознив» простори навколоземної орбіти протягом семи місяців. Про це заявило командування американських ВПС. Експериментальний космоплан отримав назву Х-35В. Це був його перший політ і тепер він має повернутися на військово-повітряну базу Ванденберг недалеко від Лос-Анджелеса. Час посадки буде коригувати погода. Так, заявлено, що це станеться між п'ятницею й понеділком.
Цей незвичайний літальний апарат побудувала компанія Phantom Works, що входить у корпорацію Boeing. Зовні розробка є майже цілковитою копією орбітального ступеня американського шаттла, тільки зменшена в розмірах. Деякі джерела запевняють, що його маса - близько 5 тонн, довжина - приблизно 8,8 метрів, розмах крил - 4,6 метрів.
Компанія-виробник пообіцяла не розкривати подробиці польоту й направила цікавих до замовника - Управління оперативного розгортання ВПС США.
Про цей експеримент, оточений завісою секретності, відомо небагато.
Зокрема, представник ВПС США Енджі Блер повідомила на 26-му Національному космічному симпозіумі, що Х-37В призначений для проведення широкого спектру експериментів. Одним із завдань його першого польоту, за твердженням Блер, є перевірка технологій, що дозволяють виробляти космічні апарати тривалого терміну експлуатації з можливістю багаторазових автономних злетів і посадок.
Космоплан, за словами представника ВПС США, здатний протягом одного польоту провести на відносно низькій навколоземній орбіті до 270 днів. Проте залишаються засекреченими ряд характеристик випробувального апарату, бюджет програми й навіть місцезнаходження центру управління польотом.
Програму X-37B спочатку вело Національне управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору (НАСА), але пізніше вона перейшла під керівництво секретного підрозділу ВПС США.
Замовник програми та її загальна секретність дозволяють припустити, що запуск X-37B може бути викликаний давнім бажанням американських військових створити універсальний маневрений космічний апарат швидкого реагування.
На цей час космічні апарати військового призначення переважно лише виконують розвідувальні й спостережні завдання, проте логіка розвитку космічної військової техніки передбачає появу космопланів, здатних нести озброєння й наносити удари з космосу по наземним цілям.
Американські експерти визнають, що випробування X-37B можуть викликати стурбованість інших країн, зацікавлених в освоєнні космосу, зокрема Росії та Китаю. Справді, початок цього експерименту викликав серйозну стурбованість російських військових.
«Вашингтон виконує ту програму, яку намітив, декларуючи гасло: «Хто володіє космосом, той володіє світом», - заявив у квітні колишній головком ВПС Росії генерал армії Анатолій Корнуков.
«У США давно зрозуміли, що всі ці сили мають бути в одних руках. Тепер ВПС США від Землі до великого космосу, по суті справи, будуть мати можливість виконувати свої завдання. А це означає, що вони будуть здатні протягом короткого часу нанести удар за відсутності належної протидії», - сказав Корнуков.
Американці заявляють, що таємність програми не виходить за рамки звичайних у таких випадках норм і викликана експериментальним характером випробувань. Кілька років тому НАСА прийшло до висновку, що космічні човники багаторазового використання занадто складні й дорогі, та повернулося до розробки космічних кораблів типу Orion, здатних виконувати не більше двох-трьох польотів.
У 2004 році подальші розробки шатлів були виключені з бюджету американського аерокосмічного агентства.