Вчені заявили про те, що рослини допомагають людству боротися з глобальним потеплінням за рахунок поглинання вуглекислого газу. Дослідники виявили, що з 2002 по 2024 рік рослини поглинули стільки вуглекислого газу, що сповільнили його накопичення в атмосфері навіть з урахуванням того, що антропогенні викиди СО2 весь час зростають. Висновки вчених були опубліковані в журналі Nature Communications.
Раніше екологи підрахували, що океанічна і наземна рослинність поглинає близько 45% СО2, що виділяється в результаті людської діяльності щорічно. За останні 50 років потрібна рослинами кількість парникових газів зросла майже в два рази. Вони використовують СО2 для росту, оскільки це з'єднання бере участь у фотосинтезі. Разом з тим, підвищення температури стимулює екосистему викидати надлишки СО2 в атмосферу.
Нові дані стали несподіванкою для вчених, оскільки виявилося, що з 2002 по 2014 рік концентрація вуглекислого газу в атмосфері не збільшувалася. Уважно вивчивши кліматичні зміни, вчені з'ясували, що сама модель поглинання та вивільнення газів зазнала змін. У той час як зростання концентрації газу призводило до того, що рослини активніше поглинали його, новий механізм стримування, вироблений у процесі адаптації, змушував їх утримувати газ всередині, не даючи йому знову вийти назовні. Таким чином, рослини досить ефективно уповільнили настання глобального потепління, постійно знижуючи кількості СО2 в атмосфері.
Разом з тим, дослідники підкреслюють, що цей процес підійшов до свого природного максимуму і далі вже не зможе стримувати антропогенний фактор.
Раніше вчені встановили, що в найближчі п'ять років температура на Землі буде зростати. При цьому, на думку вчених, 2016 рік може стати найспекотнішим роком за всю історію метеоспостережень. У 2017 році температурний рекорд побитий не буде через впливу Ла-Нінья – зворотного Ель-Ніньо процесу, що призведе до охолодження деяких куточків планети.