Віце-президент Об'єднаної ракето-космічної корпорації РФ, член-кореспондент РАН Віталій Лопота вважає, що освоєння 3 для землян залишається недоступним.
В інтерв'ю "Російській газеті" він зазначив, що співтовариство вчених вже "не декларує утопічні ідеї" і "далі Марса в найближчі десятиліття" люди полетіти не зможуть.
"Місяць, наприклад, нам поки що недоступний. Щоб досягти поверхні Місяця екіпажем з трьох людей, потрібна ракета вантажопідйомністю не менше 130 - 150 тонн на нижню орбіту. На жаль, таких носіїв сьогодні немає. А ті носії, які є, не дозволяють цього зробити. Ми сьогодні створюємо ракети вантажопідйомністю 20 тонн на нижній орбіті, в недалекому майбутньому дійдемо до 25 тонн, але, щоб підлетіти до Місяця, потрібні маси на навколоземній орбіті 75 тонн. А щоб ще приземлитися і полетіти назад, потрібно принаймні подвоїти цю вантажопідйомність", - пояснив він.
При цьому Лопота визнав, що складна геополітична обстановка просуванню Росії в космос не сприяє.
"На жаль, програмне забезпечення й апаратура, якою ми користуємося, виробляються поза Росії або на компонентах, які ми робимо разом", - відзначив він.
У той же час глава російської корпорації зазначив, що люди можуть успішно освоювати Космос тільки спільними зусиллями.
"Збираючись летіти в космос, ми повинні взяти на Землі все найкраще для цього польоту. У ідей немає національності", - підкреслив він.
У жовтні Федеральне космічне агентство (Роскосмос) спільно з Російською академією наук розробило пакет пропозицій щодо місячної програми Росії. Метою нової програми задекларовано оперативне закріплення у перспективному районі супутника Землі - південному полюсі Місяця.
У квітні віце-прем'єр РФ Дмитро Рогозін, який курирує оборонну та ракетно-космічну промисловість, амбітно заявив, що Росія планує закріпитися на Місяці назавжди.