UA / RU
Підтримати ZN.ua

Роботи можуть стати більш небезпечними для людства, ніж ядерна зброя

Війни за участю роботів можуть стати згубними для людства.

Війни за участю роботів можуть призвести до загибелі людства або для окремих його представників. Про це було сказано під час дискусії "Що якщо роботи підуть на війну?" на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, в якій брали участь Високий представники ООН з питань озброєння Ангела Кейн, президент Британської Асоціації промисловців Сер Роджер Карр і фахівці в області штучного інтелекту Алан Вінфілд і Стюарт Рассел.

Як заявила Кейн, роботи несуть більшу небезпеку для людства, ніж ядерна зброя, оскільки доступ до ядерної зброї отримати доволі важко, адже для цього необхідне спеціальне обладнання і хімічні елементи. Створення ж роботів у сучасних умовах може стати буденною справою. Для цього не потрібно володіти навіть спеціальними знаннями або специфічним обладнанням. Як підкреслила Кейн, розвиток 3D-друку робить процес створення роботів ще більш простим, адже за допомогою 3D-принтера можна роздрукувати практично будь-який предмет, включаючи зброю.

На думку Кейн, представники владних структур країн світу повинні чітко окреслити рамки, в яких виготовлення і використання роботів є дозволеним, і неухильно дотримуватися встановлених вимог.

За словами Рассела, використання роботів з метою знищення людства вже не є фантастикою. "Безпілотні автомобілі вже навчилися розрізняти будинки і людей. Існує безліч приладів, які дозволяють розрізняти пересування людини, що знаходиться в будівлі. Створення роботів, запрограмованих на знищення людей вже можливо. Зловмисник може легко запрограмувати роботів на знищення всіх чоловіків у віці від 6 до 60 років і навіть задати колір одягу, який повинен бути на них вдягнений", зазначив він. Рассел також додав, що на сьогоднішній день роботи вже володіють усіма необхідними фізичними параметрами, необхідними для ведення військових дій, і демонструють можливості розробки тактичних маневрів, обігруючи в шахи провідних гросмейстерів.

Сер Карр також зазначив, що небезпека війни за участю роботів полягає в тому, що люди грають в комп'ютерні ігри, дивляться фільми і думають, що роботизована війна буде схожа на кіно, хоча, насправді все зовсім інакше, і війни за участю роботів стануть набагато більш кривавими.

На думку учасників дискусії, небезпека війн за участю роботів полягає в тому, що людина, яка віддає накази, може перебувати за сотні тисяч кілометрів від місця конфлікту, що знімає з неї тягар моральної відповідальності за вбивство людей.

У липні минулого року провідні дослідники штучного інтелекту написали відкритого листа до ООН, в якому висловлюють свої побоювання з приводу "гонки щодо створення військового штучного інтелекту" і тих наслідків, які вона може принести для всього людства. Також вони підкреслили необхідність розгляду "питання заборони розробки автоматизованого озброєння". Вчені побоюються, що зброя, яка здатна автоматично обирати і атакувати цілі без людського втручання", може стати "автоматом Калашникова завтрашнього дня" і стати джерелом нових воєн, тероризму та глобальної нестабільності.