UA / RU
Підтримати ZN.ua

Різке скорочення викидів від судноплавства несподівано посилило кліматичну кризу – дослідження

Деякі вчені вважають, що результати дослідження щодо викидів діоксиду сірки перебільшені, проте саму проблему не заперечують.

Правила судноплавства, прийняті у 2020 році Міжнародною морською організацією, знизили максимальний вміст сірки в судновому паливі з 3.5% до 0.5% з метою покращення якості повітря та запобігання приблизно 30 тисячам передчасних смертей щороку. В результаті викиди діоксиду сірки з вантажних суден скоротилися на 80%, проте таке різке скорочення дало несподівано негативний ефект, пише Live Science з посиланням на дослідження американських вчених.

Аерозолі, такі як частинки діоксиду сірки, мають високу відбивну здатність, і коли вони викидаються і осідають у стратосфері, починають відбивати сонячні промені у космос, іноді діючи як гігантський планетарний сонцезахисний крем.

Тому, коли нові правила поклали край десятиліттям масового забруднення, вони почали ненавмисний геоінженерний експеримент. З березня 2023 року зникнення сірчистого туману в поєднанні з прискоренням глобального потепління через спалювання викопного палива, кліматичними умовами Ель-Ніньо та виверженням вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай у 2022 році призвело до рекордного рівня середньої температури.

Читайте також: Створено новий вид шоколаду: він безпечніший для здоров'я та екології

Однак деякі вчені не повністю погоджуються з висновками дослідження. Гевін Шмідт, директор Інституту космічних досліджень NASA, сказав, що хоча вчені точно порахували, наскільки збільшився об'єм сонячного випромінювання, що потрапляє в атмосферу Землі, вони не досить ретельно оцінили температурну реакцію. За словами Шмідта, розрахунки потепління ґрунтуються на надмірно спрощеній моделі, яка некоректно враховує поглинання тепла з океану, а це означає, що дослідження перебільшує вплив скорочення сірки на потепління.

Тим часом деякі уряди розглядають спірні методи управління сонячною радіацією (SRM), які пропонують затемняти сонячне світло, що досягає Землі, шляхом навмисного викиду в атмосферу аерозолів, таких як діоксид сірки. Шмідт підкреслює, що вони навряд чи здатні стати стійким методом боротьби з кліматичною кризою.

Минулого року автори іншого дослідження заявили, що зменшення забруднення повітря в США вугільними електростанціями знизило рівень смертності сильніше, ніж очікувалося: надмірна смертність від цього фактора у 2020 році склала лише 3% від прогнозу 1999 року.