Вчені з Північно-західного університету виявили рідкісний мінерал в зубах хітона - великого молюска, який мешкає в кам'янистих берегах Тихого океану. До цього мінерал, який називається сантабарбараіт, виявляли тільки в гірських породах, повідомляєScitechdaily.
«Цей мінерал раніше спостерігався тільки в геологічних зразках в невеликих кількостях і ніколи не розглядався в біологічному контексті. У ньому великий вміст води, що робить його міцним при низькій щільності. Ми думаємо, що він робить зуби більш жорсткими без збільшення ваги», - заявив один з дослідників Дерк Джостер.
Зуби хітона - одні з найжорсткіших у природі. Вони прикріплені до гнучкої, схожою на язик радули, яка дряпає поверхню каменів в пошуках водоростей та іншої їжі. Джостер і його колеги довгий час вивчали зуби хітонів і недавно звернулися до ще одного виду молюсків - Cryptochiton stelleri. Це найбільший представник панцирних молюсків, який живе в Тихому океані. Його довжина може досягати 36 сантиметрів, а вага - двох кілограмів.
Дослідники виявили сантабарбараіт, розосереджений по структурі, яка з'єднує головку зуба з оболонкою радули.
На основі матеріалів, які містяться в хітонових зубах, вчені розробили біо-чорнило для 3D-друку твердих, жорстких і міцних матеріалів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше японські вчені з'ясували, що молюски Sacoglossa можуть відростити все тіло після відділення голови. Вони роблять це, харчуючись за рахунок систем фотосинтезу, які равлики «вкрали» у водоростей.