UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рибам вперше вдалося пройти дзеркальний тест

Вчені все ще сумніваються, чи є у риб самосвідомість.

Рибам вперше вдалося пройти дзеркальний тест, який вважається одним з індикаторів наявності самосвідомості. Як повідомляє New Atlas, дослідники з Інституту Макса Планка, Констанцського університету і Державного університету Осаки провели експеримент за участю одного виду губанових.

Дзеркальний тест був розроблений у 1970 році і використовується для того, щоб визначити, чи зможе тварина сама впізнати себе в дзеркалі. Впізнавати себе в дзеркалі здатні люди, починаючи з 15 місяців, дельфіни, мавпи, слони і деякі види птахів. Рибам же пройти тест вдалося вперше.

У новому дослідженні вчені провели експеримент з рибами виду Labroides dimidiatus (сімейство губанових). Дослідники помістили на кожну рибу кольорову мітку, яку можна було побачити тільки у відображенні, і розмістили перед ними дзеркало. Вчені хотіли дізнатися, чи зможуть риби зрозуміти, що вони "забруднилися" і спробувати прибрати позначку.

Виявилося, що після того, як риби дивилися на себе в дзеркало, вони починали тертися об тверду поверхню в спробі прибрати мітку. На думку дослідників, це означає, що риби розуміли, що в дзеркалі відображалися вони самі.

Щоб упевнитися в тому, що така реакція була викликана саме відображенням у дзеркалі, а не самим фактом нанесення мітки, вчені помістили на риб прозорі мітки. В такому випадку риби ніяк не реагували і не намагалися прибрати позначку.

Незважаючи на те, що дзеркальний тест використовується для визначення самосвідомості, вчені поки не впевнені в тому, що вона притаманна рибам. На їхню думку риби можуть використовувати якісь інші ментальні процеси. Автори роботи вважають, що тепер слід критично оцінити, чи залишається дзеркальний тест "золотим стандартом" у тестуванні тварин на наявність самосвідомості.

Раніше вчені дізналися, що оси і бджоли здатні навчитися розпізнавати обличчя людей. При цьому, як показали експерименти зоологів, комахи роблять це так само, як і люди, - запам'ятовують обличчя цілком, а не конкретні його елементи.