Не так багато людей у світі ніколи не стикалися з раком. Хвороба роз'єднує друзів, близьких, братів і сестер, подружжя, батьків і дітей. І вона робить це тепер частіше, ніж раніше. Покоління тому кожен третій у багатих країнах одного дня чув ці страшні слова: "Боюся, у вас рак". У деяких країнах зараз кожен другий під загрозою почути цю фразу.
Чим довше інші речі не вбивають людину, тим більше клітини тіла зношуються, що може призвести до раку.
Про це в свіжому номері пише видання The Economist, додаючи, що у світі рак - друга найпоширеніша причина смерті після захворювань серця. В 2015 році він вбив 8,8 мільйонів людей. Три чверті від цієї кількості жертв хвороби припадає на країни з малими і середніми доходами. За період з 2005 до 2015 року кількість таких випадків зросла на 33%. Це сталося здебільшого завдяки поєднанню наслідків від старіння і зростання населення. Видання зазначає, що кількість захворювань на рак за наступні 20 років зросте на 70%.
При цьому, в багатих країнах рак стає все більш "живучим". Сьогодні 67% пацієнтів у Америці борються з хворобою щонайменше 5 років. Лікування різних форм раку коштує по-різому, так само можливість побороти його у різних пацієнтів відрізняється. Приміром, у дітей більше шансів перемогти хворобу, ніж у дорослих. Лікування деяких її форм, таких як рак підшлункової залози, не на багато покращилося. Але є і певні причини для оптимізму.
Нові інструменти, які як виділення антитіл, швидке секвенування генів і доступна генна інженерія, призвели до революції уявлень біологів про рак. Це дозволило розробити більш точні підходи до хвороби. І ця тенденція продовжиться. Більше того, інструменти молекулярної біології нарешті перейшли з лабораторій в клініки. Генетичні тести використовуються для виявлення слабких місць у форми раку конкретного пацієнта. Спеціальні молекули атакують антитілами хворобу і змушують її відступити. Клінтити пацієнтів з раком вивчаються для кращої боротьби з хворобою.
А за нинішнє десятиліття з'явилася ціла низка сопособів терапії. Колись люди мріяли знайти спосіб, як викликати реакцію імунної системи людини на рак. Зараз це реальний медичний метод, який покращує лікування восьми типів ракових захворювань. Видання також зауважує, що нові ефективні методи лікування все більше поширюються по клініках. Розробки нових більш ефективних препаратів проти онкологічних захворювань зросли на 45% за останнє десятиліття. Наразі на стадії розробки близько 600 перпаратів, над якими працюють біотехнолонічні і фармацевтичні компанії.
Втім, картинка не така райдужна, як може здатися. Бідні люди не мають доступу як до лікування, так і до профілактики. Базові методи хіміотерапії важко доступні у багатьох частинах світу. І проблема стосується не лише бідних країн. Рак, викликаний поганою дієтою, проблемами надмірної ваги, зловживанням алкоголем і куріння досі поширений у багатих країнах. І якщо вакцинація проти вірусу папіломи людини - це звичайна справа у Руанді, у Америці вона не на стільки поширена. А це означає, що тисячі американських жінок з віком можуть зіштовхнутися з раком шийки матки. Втім, видання зауважує, що прогрес у боротьбі з раком не просто має потенціал. Він насправді відбувається просто зараз.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.