Міжнародна група вчених встановила, що схил вулкана Фогу, який обрушився 73 тисячі років тому викликав рекордне мегацунамі з висотою хвилі до 170 метрів, при ударі об берег сплеск хвилі перевищив 270 метрів.
Найбільше від цунамі, викликаного обвалом вулканічного схилу, постраждав острів Сантьяго, розташований в 55 кілометрах. Вчені вивчали валуни, розміром від одного до восьми метрів, які були знайдені на плато, розташованому на острові на висоті 200 метрів над рівнем моря. Характер розташування валунів і наявність на них слідів життя морських тварин дозволили вченим зробити висновок про те, що на таку висоту величезні камені могли бути закинуті тільки цунамі. При цьому висота сплеску такої хвилі при ударі об скелі перевищила позначку в 270 метрів.
Для того, щоб визначити дату події, вчені взяли з валунів зразки мінералу олівіну, що міститься в них, який при впливі сонячного вітру накопичує в собі гелій-3. Вимірявши накопичене кількість ізотопів гелію в поверхні валунів вчені прийшли до висновку, що величезні камені потрапили на плато близько 73 тисяч років тому.
Дослідники вважають, що результати їх роботи допоможуть при прогнозуванні подібних сценаріїв у майбутньому. У подальшій роботі вчені мають намір зосередитися на вивченні поведінки гігантської хвилі, а також планують знайти метод прогнозування зсувів з подібними руйнівними наслідками.
Раніше повідомлялося про те, що вчені вважають, що найглибші землетруси можуть виявитися сезонними явищами. За словами вчених, сезонна тенденція не спостерігається для дрібних землетрусів або невеликих поштовхів. Сезонними є землетруси магнітудою вище 7 балів і що відбуваються на глибині понад 500 кілометрів.