UA / RU
Підтримати ZN.ua

Помер Стівен Хокінг: прогнози вченого про майбутнє людства

Вчений вважав, що людство має почати міграцію з Землі найближчим часом.

Відомий британський фізик-теоретик Стівен Хокінг помер 14 березня на 77 році життя. Хокінг - один з основоположників квантової космології, вивчав теорію виникнення світу в результаті Великого вибуху, зробив багато відкриттів в теорії чорних дір. У 1998 році він видав науково-популярну книгу "Коротка історія часу", в якій розповідається про появу Всесвіту, природу простору і часу, чорні діри і теорію суперструн.

Вчений Звертав увагу і на те, яке майбутнє чекає на Землю і робив прогнози щодо впливу розвитку науки і техніки на подальшу долю людства. DT.UA зібрало заяви Хокінга, в яких він передбачив майбутнє нашої цивілізації.

Міграція з Землі

У 2015 році Хокінг заявив, що людство повинно залишити Землю протягом наступної тисячі років з метою пошуку нового місця для продовження розвитку нашої цивілізації.

"Ми повинні продовжити дослідження космосу на благо майбутнього людства. Я не думаю, що людство зможе вижити, якщо в найближчу тисячу років не покине нашу недовговічну планету", - сказав Хокінг.

Разом з тим, уже в 2017 році прогнози вченого стали ще більш невтішними: він заявив про те, що людство повинно почати міграцію з Землі в найближчі 30 років. "Я переконаний, що нам необхідно залишити Землю, оскільки вона стає занадто маленькою для нас, наші фізичні ресурси зникають з лякаючою швидкістю. Ми принесли нашій планеті подарунок у вигляді змін клімату, підвищення температури, зникнення полярних шапок, вирубки лісів і зникнення, видів тварин", - заявив учений.

За словами Хокінга, створити базу на Місяці можна вже протягом 30 років, а на Марсі – 50. Крім того, він розглядав можливість колонізації за межами Сонячної системи, в системі Альфа Центавра, де може бути придатна для життя планета Proxima B.

Розвиток науки і техніки

Він вважав, що загрожують існуванню людства його власні винаходи. До числа загроз учений зараховував глобальне потепління, ядерну війну і створені в лабораторних умовах віруси. І, відповідно до Хокінга, подальший розвиток науки і техніки призведе до зростання кількості загроз.

У той же час він заявляв про те, що "про загрозу людству в найближчі роки говорити не можна. Це відбудеться через тисячу, а може, й десять тисяч років". Поки ж людство повинно продовжити вивчення космосу і колонізувати інші світи для того, щоб катастрофа на Землі не стала згубною для людини.

Загроза з боку штучного інтелекту

Вчений вважав штучний інтелект можливим вбивцею людської цивілізації. "Розвиток штучного інтелекту може стати як найбільш позитивним, так і найстрашнішим фактором для людства. Ми повинні усвідомлювати небезпеку, яку він являє собою", - підкреслював він.

Як заявляв Хокінг, новітні технології можуть призвести до деградації людини, зробити її вразливою перед лицем природи, а в умовах природної еволюції і боротьби за виживання це означає вірну загибель.

Пізніше він також заявив про те, що роботи можуть стати новою формою життя, яка знищить людство. "Я боюся, що штучний інтелект повністю замінить людей. Якщо люди можуть створювати комп'ютерні віруси, колись буде створений штучний інтелект, здатний до самовдосконалення і копіювати сам себе. Це буде нова форма життя, яка перевершить людей", - заявив учений.

Вплив глобального потепління

На думку Хокінга, глобальне потепління може перетворити Землю на якусь подобу Венери і зробить життя на планеті нестерпним.

Хокінг заявляв про те, що Венера дуже схожа на Землю: вона майже такого ж розміру, розташована трохи ближче до Сонця, на ній колись були атмосфера і вода, а температура поверхні нагадувала земну. Тепер же тиск на Венері в 90 разів вищий, ніж на Землі, а температура її поверхні досягає 460 градусів Цельсія. Вчений підкреслював, що це є наслідком надлишку парникових газів і заявив, що це чекає на Землю в майбутньому.