UA / RU
Підтримати ZN.ua

Полярні сяйва на Юпітері розігрівають атмосферу планети

Атмосфера газового гіганта прогрівається на значну глибину.

Астрономи NASA дізналися, що полярні сяйва, які спостерігаються на Юпітері, розігрівають його атмосферу. Як повідомляє "Популярная механика", на Землі подібні події також призводять до збільшення температури газів в іоносфері, але в планетарних масштабах це збільшення дуже незначне.

Полярні сяйва відбуваються тоді, коли заряджені частинки, випущені Сонцем, слідують уздовж силових ліній магнітного поля Землі, потрапляють в атмосферу і взаємодіють з її газами. В результаті відбувається підвищення температури цих газів, але воно дуже незначне. А ось на інших планетах все інакше.

Магнітне поле Юпітера набагато сильніше за земне, тому полярні сяйва на ньому великі настільки, що їх можна побачити за допомогою сучасних телескопів. Останні дослідження показують, що атмосфера планети прогрівається на значну глибину - як мінімум, до стратосфери, причому сяйва дуже чуйно реагують на зміни сонячного вітру.

Команда дослідників виявила, що протягом дня, коли сонячний вітер опромінює повернену до Сонця частину Юпітера, хімічний склад його атмосфери в зоні опромінення змінюється, а температура піднімається. Інфрачервоні зображення, отримані в січні, лютому і травні 2017 року, чітко показують гарячі зони близько полюсів, де відбуваються полярні сяйва Юпітера.

Раніше вчені припустили, що Юпітер викинув із Сонячної системи іншу велику планету. На думку вчених, зникла планета ставилася до того ж класу, що і Нептун і Уран. Вона була гігантом, але не газовим гігантом, як Юпітер і Сатурн, а крижаним – набагато більш щільним і масивним. Юпітер міг викинути цю планету Сонячної системи під час близького сходження.