Французькі планетологи Франсуа Форге і Седрік Пілорге стверджують, що яри на Марсі були утворені не рухом потоків води, а шляхом танення сухого льоду. Результати своїх досліджень вчені опублікували в журналі Nature Geoscience.
Вчені провели комп'ютерне моделювання для того, щоб перевірити зв'язок між процесом заморожування та танення вуглекислого газу з утворенням характерних яроподібних форм на схилах Марса. Дослідники звернули увагу, що в місцях утворення ярів на Червоній планеті присутній сухий вуглекислий лід. Цей лід - сезонний, він з'являється під час марсіанської "зими" і тане з настанням марсіанського "літа". При цьому, за словами вчених, утворення ярів також відбувається в період підвищення температур.
На думку дослідників, вуглекислий газ, який міститься в породах Марса, відчуває різку зміну тиску з приходом зими. Танення сухого льоду призводить до обвалення порід, в результаті чого з'являються яри на Марсі.
Щоб перевірити своє припущення, французькі вчені використовували моделювання умов поверхні Марса. Результати моделі показали, що пори пухких порід дійсно можуть заповнюватися сезонним вуглекислим льодом, танення якого призводить до різких викидів CO2. Таким чином, поява характерних для руху води смуг на поверхні марсіанських схилів може пояснюватися зміщенням порід в результаті танення "безводного" льоду.
Вчені також стверджую, що наявність води в марсіанських ярах вкрай сумнівно. Вони також висловили припущення про те, що танення сухого льоду вплинуло на формування ландшафту і в інших областях планети.
У той же час, слід зазначити, що висновки вчених ніяк не перетинаються з висновками фахівців NASA про наявність водних потоків на Марсі, які були опубліковані у вересні. Французькі вчені досліджували інші регіони планети і їхні висновки грунтуються на моделюванні, в той час як дані NASA отримані в ході спектральних досліджень.
Марсіанські яри вперше були виявлені у 2000 році зондом Mars Global Surveyor (MGS). На переданих зондом фотографіях виділялися чорні смуги, характерні для руху потоків води. Ряд учених вважає їх однозначним свідченням присутності води на червоній планеті.