Геологи з США та Японії заявили про те, що плутон Кумано, який ховається під поверхнею біля острова Хонсю, є «підсилювачем» землетрусів, роблячи їх небезпечнішими, повідомляє Naked science.
Якщо мантійні породи піднімаються високо до верхніх шарів кори, вони можуть застигати, утворюючи плутонічні масиви. Такі утворення щільні та масивні, різко контрастують зі своїм геологічним оточенням. 2006 року біля південно-східного узбережжя острова Хонсю виявили плутон Кумано. Він знаходиться в зоні субдукції, де один блок земної кори йде під інший, стимулюючи високу геологічну активність та часті землетруси.
У ході дослідження вчені проаналізували понад 20 років сейсмічного моніторингу. Характер проходження сейсмічних хвиль через товщу Землі змінюється залежно від характеристик породи. Вчені набрали масив з мільйона таких записів та використали суперкомп'ютер LoneStar5 для їхнього аналізу. В результаті вони отримали детальну тривимірну модель плутона Кумано та його оточення.
Виявилося, що плутон настільки великий, що своєю масою викликає локальну деформацію земної кори, прогинаючи її. Ця западина дозволяє воді проникати вниз, у верхню мантію. Вона також створює додаткову напругу в сусідніх плитах літосфери. Це посилює землетруси, епіцентр яких знаходиться поблизу плутона Кумано.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше вчені з Італії та Бразилії провели дослідження, яке дозволило їм помітити аномалії у зростанні дерев, що пережили аварію на японській АЕС «Фукусіма-1», що сталася у 2011 році. За словами дослідників, рослини «збожеволіли» під впливом радіації.