2017 рік відзначився цілою низкою важливий відкриттів в галузі космосу. Так, вченим вдалося відкрити аналог Сонячної системи, знайти перший супутник екзопланети і виявити планету з ідеальними умовами для життя. DT.UA зібрало головні відкриття минулого року.
Система TRAPPIST-1
22 лютого на прес-конференції NASA розповіло про виявлення семи землеподібних планет біля зірки TRAPPIST-1 - червоного карлика в сузір'ї Водолія, який розташовується на відстані 40 світлових років від Землі. Три з семи виявлених планет обертаються в населеній зоні зірки, тобто на них може існувати життя.
У подальшому вчені заявили про те, що на планетах системи може існувати вода. Разом з тим, деякі дослідники висловлювали сумніви в тому, що система може бути придатною для життя, оскільки її материнська зірка є джерелом потужних викидів плазми.
Планета з ідеальними умовами для життя
У квітні вчені заявили про те, що їм вдалося знайти планету, яка "є кращим місцем для життя за межами Сонячної системи". Відкрита "надземля" обертається в населеній зоні навколо слабкої зірки LHS 1140, яка розташовується на відстані 40 світлових років від Землі в сузір'ї Кита.
Зірка LHS 1140 обертається повільніше і випускає менше високоенергетичного жорсткого випромінювання, ніж інші маломасивні зірки того ж типу.
За оцінкою астрономів вік планети не менше п'яти мільярдів років. Її діаметр приблизно в 1,4 рази більший за земний - майже 18 тисяч кілометрів. І оскільки маса планети при цьому приблизно в сім разів більша, ніж у Землі, а отже, і щільність її набагато більша, виходить, що нова екзопланета складається зі скельних порід і має щільне залізне ядро. Великі розміри планети означають, що її поверхня протягом мільйонів років могла бути покрита океаном магми, який насичував би атмосферу водяною парою. І тепер, коли материнська зірка давно вже перейшла в спокійний стан, ці запаси пари цілком могли привести до появи на поверхні планети океанів.
Супутник екзопланети
У липні астрономи заявили про виявлення першого відомого супутника екзопланети. Відкриття було зроблене за допомогою телескопа "Кеплер".
На думку дослідників, виявлений супутник розмірами нагадує Іо – один з найбільших супутників Юпітера. Разом з тим, подальші дослідження показали, що він, ймовірно, не поступається розмірами Землі.
Виявлений супутник обертається навколо планети Kepler-1625b, яка нагадує собою зменшений Сатурн. Радіус планети в два рази менший, ніж у Юпітера, і в шість разів більший, ніж у Землі. Планета-гігант робить один оберт навколо світила приблизно за 287 днів і знаходиться практично посередині населеної зони зірки.
Гравітаційні хвилі від злиття нейтронних зірок
17 серпня 2017 року лазерно-інтерфометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія LIGO в США, яка працює в кооперації з інтерферометричною установкою Virgo Interferometer в Італії, зареєструвала гравітаційні хвилі, які прийшли на Землю з космосу. Ця п'ята за рахунком реєстрація гравітаційних хвиль отримала позначення GW170817. Приблизно через дві секунди після цього дві космічні обсерваторії, Космічний гамма-телескоп Фермі NASA (Fermi Гамма-ray Space Telescope) і астрофізична гамма-лабораторія ESA INTEGRAL (INTErnational Гамма Ray Astrophysics Laboratory), спостерігали короткий гамма-сплеск в тій же області неба.
Подальші спостереження дозволили визначити, що джерело гравітаційних хвиль знаходиться на відстані 130 мільйонів світлових років від Землі, а самі гравітаційні хвилі були породжені злиттям нейтронних зірок.
Після того, як масивна зірка вибухає у вигляді наднової, на її місці залишається надщільне ядро: нейтронна зірка. Злиттями нейтронних зірок в основному пояснюються і короткі гамма-сплески. Вважається, що ця подія супроводжується вибухом у тисячу разів більш яскравим, ніж типова нова - так званою кілоновою.
Журнал Science назвав це відкриття головною подією 2017 року в науковій сфері.
Відкриття аналога Сонячної системи
Система складається з восьми планет, які обертаються навколо схожої на Сонце зірки і розташовується на відстані 2,5 тисяч світлових років від Землі. Нова, восьма, планета системи Kepler-90i була відкрита штучним інтелектом Google, який обробляв дані, зібрані телескопом "Кеплер". Виявлений об'єкт є гарячою кам'янистою планетою, яка обертається навколо зірки з періодом 14,4 дня. Kepler-90i приблизно на 30% більша за Землю, вона розташовується настільки близько до материнської зірки, що температура її поверхні перевищує 400 градусів Цельсія.
"Система Kepler-90 це міні-версія нашої Сонячної системи. Невеликі планети обертаються всередині, а великі – зовні, але все розташовано набагато тісніше", - заявив один з дослідників Ендрю Вандебург.