UA / RU
Підтримати ZN.ua

Під поверхнею Плутона ховається океан глибиною 100 кілометрів – вчені

Океан може розташовуватися під "серцем" Плутона.

Вчені заявили про те, що під крижаною поверхнею Плутона може існувати глибокий океан. Відповідні висновки дослідники зробили після спостережень за плато Супутник, повідомляється в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Плато Супутник є аномально важкою для Плутона ділянкою кори карликової планети. За однією з теорій, за створення плато відповідальний величезний астероїд, який зіткнувся з Плутоном в районі північного полюса.

За словами провідного автора дослідження Брендона Джонсона, "кратер, який утворюється від удару, це фактично просто отвір в землі. Візьміть невелику кількість речовини і висадіть її - і у вас вийде негативна маса, адже речовина згорить. Але у випадку Плутона ми навпаки спостерігаємо приріст по масі, що змусило нас задуматися, звідки вона могла з'явитися".

На думку дослідників, після появи кратера поверхня Плутона природним чином компенсувала пролом, стягуючи воду з надр карликової планети. Оскільки вода важча за лід, з якого складається більша частина кори Плутона, вона могла зробити плато Супутник більш важким, ніж навколишня поверхня.

Проведене вченими моделювання показало, що для того, щоб такий процес міг відбутися, необхідний підземний океан глибиною 100 кілометрів і солоністю 30%.

Читайте також: Апарат New Horizons зібрав перші наукові дані за орбітою Плутона

Вивченням Плутона займалася станція New Horizons, запущена в рамках програми "Нові рубежі" (New Frontiers) і призначена для вивчення Плутона і його природного супутника Харона.

Запуск здійснено 19 січня 2006 року, з прольотом Юпітера (і гравітаційним маневром в його полі тяжіння) в 2007 році і Плутону - в 2015 році. Після прольоту повз Плутона апарат, можливо, вивчить один з об'єктів поясу Койпера. Повна місія станції New Horizons розрахована на 15-17 років.

Міжпланетна станція New Horizons залишила околиці Землі з найбільшою з усіх космічних апаратів швидкістю. В момент вимкнення двигунів вона склала 16,26 км/с (відносно Землі). Геліоцентрична швидкість склала 45 км/с, що дозволило б станції New Horizons піти з Сонячної системи навіть без гравітаційного маневру поблизу Юпітера.

Раніше повідомлялося, що New Horizons 14 липня завершив свою місію, коли досягнув мінімальної відстані до Плутона (приблизно 12,5 мільйонів кілометрів) і пролетів повз нього. Він передав на Землюостанній і найбільш чіткий знімок поверхні планети.