UA / RU
Підтримати ZN.ua

Палеонтологи знайшли сліди мозку тварини віком 310 мільйонів років

Вченим вдалося виявити краба з неушкодженим мозком.

Американські вчені виявили викопні останки подковоподібного краба віком 310 мільйонів років, в яких збереглися сліди мозку. До цього дослідникам вже вдавалося знайти останки древніх членистоногих зі збереженою центральною нервовою системою, повідомляє Science alert.

Чарльз Дарвін згадував про «недосконалість» геологічних записів у своїй книзі «Походження видів». Він відзначав, що при відсутності ідеальних умов навіть організми, у яких є кістки і панцирі, не можуть зберегтися у вигляді скам'янілостей. Крім того, Дарвін підкреслював, що повністю м'який організм не може бути законсервований.

Разом з тим, через сто років після публікації книги, вчені знають, що виявити скам'янілі останки м'яких організмів все-таки можливо. Наприклад, вдавалося знаходити останки медуз.

Тепер же вчені виявили останки подковоподібного краба з неушкодженим мозком. Відкриття допоможе дослідникам дізнатися, як цей крихкий орган, який зазвичай схильний до дуже швидкого розкладання, зміг зберегтися так довго.

Велика частина знань про древніх членистоногих отримана вченими з двох джерел: бурштину і відкладень сланцевого типу Берджесс. Буршти - це застигла смола, яка сочиться з дерев, в ній, як правило, зберігаються комахи. Бурштин дозволяє розглянути організми в неймовірних анатомічних деталях. Крім того, він може розповісти і про поведінку комах. Але найраніші відомі членистоногі, знайдені в бурштині, датуються періодом 230 мільйонів років тому.

Відкладення сланцевого типу Берджесс набагато старші, як правило, їхній вік оцінюється приблизно в 500 мільйонів років. Вони містять велику кількість морських членистоногих, які відмінно збереглися. Ці відкладення дуже важливі, оскільки зберегли в собі одних з найдавніших тварин на Землі.

Багато подібних скам'янілостей зберегли органи членистоногих, особливо кишечник. Але частини центральної нервової системи зустрічаються дуже рідко.

Але знайдений вченими зразок показує, що мозок членистоногих все-таки може зберегтися. Підковоподібний краб був знайдений на всесвітньо відомому родовищі Мазон-Крік в США. Скам'янілості з цього регіону збереглися завдяки мінералу карбонату заліза, який називають сидеритом.

Важливим є те, що сидерит покрив не тільки тіла древніх тварин, але і їхні внутрішні органи, завдяки чому вони змогли зберегтися. Мозок краба відтворено білим глинистим мінералом під назвою каолиніт. Він заповнив собою порожнечу, яка утворилася в результаті розкладання мозку. Без цього мінералу вчені ніколи б не змогли дізнатися, як виглядав мозок цього членистоногого.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи виявили новий вид гігантського динозавра з гострими кігтями

Раніше палеонтологи виявили в Чехії скам'янілі останки трилобіта, який сильно постраждав в сутичці з ракоскорпіоном. Незважаючи на те, що членистоноге втратило більшу частину тіла і очей, воно змогло вижити і навіть частково відновитися.