Вчені з'ясували, яким чином літозаври змогли пережити найбільш масове вимирання в історії Землі (пермсько-тріасове) і стали найбільш поширеними тваринами на планеті. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Scientific Reports.
Пермсько-тріасове вимирання сталося 252 мільйони років тому, в ході його загинуло 80% морських і 70% наземних тварин. Вчені встановили, що літозаври змогли пережити вимирання, оскільки змінили три ключові параметри своєї життєдіяльності.
В першу чергу, вони скоротили тривалість життя: до вимирання вони жили близько 13 років, а після нього – два-три роки. Зменшилися також і розміри літозаврів: до вимирання вони важили як карликові бегемоти (близько 200 кілограм), а після – як невеликі собаки. Крім того, літозаври почали спаровуватися більше і частіше, ніж до вимирання.
На думку вчених, це призвело до того, що шанси тварин на виживання збільшилися на 40%. В умовах скорочення видової різноманітності це дозволило їм розселитися по всій планеті і стати найбільш численними травоїдними тріасового періоду.
Раніше палеонтологи заявили про те, що історія Землі налічує не п'ять, а шість глобальних періодів вимирання життя на нашій планеті. Наш період палеонтологи схильні відносити до початку нового, вже сьомого, періоду масового вимирання. Причиною тому може стати техногенна катастрофа в результаті шкідливої діяльності людини.