UA / RU
Підтримати ZN.ua

Озонова діра захищає Антарктиду від повітря з теплих широт – вчені

Зникнення озонової діри може призвести до більш швидкого потепління в Антарктиді.

Антарктична озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами. Про це в коментарі DT.UA заявив доктор фізико-математичних наук, начальник і геофізик Першої української антарктичної експедиції на станції "Академік Вернадський" Геннадій Міліневський.

"Озонова діра прискорює циркумполярний вихор, збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря теплих широт. Але прискорення цього вихору може приносити більше теплого повітря з Тихого океану на Антарктичний півострів, і тому відбувається досить сильне потепління", зазначає вчений.

Читайте також: Нова озонова діра негативно впливає на жителів східної Європи

Фактично озонова діра є стабілізуючим фактором, який стримує Антарктику від потепління. Якби не було озонової діри, яка прискорює циркумполярний вихор навколо Антарктики, то температура на крижаному континенті збільшувалася б значно швидше.

Зникнення озонової діри дозволить повітрю з теплих широт більш швидко впроваджуватися, що приведе до більш швидкого потепління в Антарктиді, танення льодовиків, підвищення рівня океану і інших проблем.

Варто відзначити, що за останні півстоліття температура в Антарктиді піднялася приблизно на 2,5 - 2,7 градуса, що вдвічі вище, ніж у середньому на планеті.

17 квітня до Києва повернулася ювілейна XX українська антарктична експедиція, 20 квітня її урочисто зустріли в Націнальному антарктичному науковому центрі.

31 березня нинішнього року в Антарктиду вирушила XXI експедиція українських вчених. У ній беруть участь семеро новачків і п'ятеро бувалих полярників. Вік – від 22 до 62 років.

Детальніше про дослідження українських вчених в Антарктиді читайте у статті Лідії Суржик та Володимира Драбчука "Українська Антарктида" у свіжому номері газети "Дзеркало тижня. Україна".