UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Омікрон»: що відомо про новий штам коронавірусу на даний момент

Штам відрізняється великою кількістю мутацій і вже визнано ВООЗ «таким, що викликає занепокоєння».

Вчені виявили новий штам коронавірусу, який отримав позначення B.1.1.529 або «Омікрон». На даний момент дослідники намагаються визначити, наскільки він заразний, а також оцінити можливі ризики пов'язані з його поширенням.

Всесвітня організація охорони здоров'я визнала «Омікрон» таким, що викликає занепокоєння, через його мутації, оскільки «попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження цим варіантом», повідомляє The Guardian.

Де з'явився штам «Омікрон»

Вперше штам виявили в Південній Африці, він привернув увагу великою кількістю мутацій, які дозволяють обминати імунні реакції. Крім того, з появою нового варіанту коронавірусу пов'язують зростання кількості хворих у провінції Гуатенг у ПАР, яке спостерігається в останні два тижні.

Попри те, що «Омікрон» знайшли у ПАР, зовсім не обов'язково, що він з'явився саме там. Так, штам виявили у зразках, взятих ще 9 листопада у Ботсвані. Вчені припускають, що він міг з'явитися в організмі людини з хронічною інфекцією та зниженим імунітетом, можливо, пацієнтом із ВІЛ/СНІД, який не приймав лікування.

Читайте також: Ляшко розповів, чи виявили вже в Україні штам коронавірусу «Омікрон»

Що викликає занепокоєння вчених

"Омікрон" відрізняється 32 мутаціями в спайковому білку, який використовується для проникнення в клітини організму людини. Це майже вдвічі більше, ніж кількість мутацій у «Дельти». Така кількість мутацій викликає занепокоєння тим, що антитіла, отримані внаслідок перенесених раніше інфекцій або вакцинації, не зможуть ефективно протистояти новому штаму. Грунтуючись на списку мутацій, вчені припускають, що вірус з більшою ймовірністю може повторно заразити людей, які мають імунітет до інших штамів.

Як написав на своїй сторінці на Facebook генетик Олександр Коляда, особливу настороженість у вчених викликають такі мутації:

Чи є «Омікрон» більш заразним

На даний момент точних даних про це немає, але існуюча картина викликає занепокоєння вчених. У Південній Африці спостерігається збільшення кількості випадків зараження з 273 по 16 листопада до 1200 – до 22 листопада. Понад 80% із них – з провінції Гуатенг, аналіз показав, що «Омікрон» став домінуючим штамом.

Варто відзначити, що існує ймовірність того, що ці дані можуть стати статистичною помилкою і зростання кількості випадків зараження може бути пов'язане з наявністю суперрозповсюджувача в провінції. Але ці дані викликають стурбованість, достатню для вжиття додаткових запобіжних заходів.

Читайте також: Ляшко розповів, чи виявили вже в Україні штам коронавірусу «Омікрон»

Симптоми зараження новим штамом

Доктор Анжеліки Кутзе з Преторії у ПАР розповіла The Telegraph, що симптоми пацієнтів, у яких виявили "Омікрон", відрізняються від пацієнтів з іншими штамами. Так, у них не було характерних для першого штаму втрати нюху та смаку. У пацієнтів спостерігалися втома, висока температура, а в деяких - прискорений пульс.

Вона зазначила, що надходили молоді люди із сильною втомою, в однієї з пацієнток – шестирічної дівчинки – фіксували дуже високий пульс. Кутзе також додала, що позитивний тест на ковід отримали близько 24 її пацієнтів із симптомами нового штаму, які в основному були молодими чоловіками, які "раптом відчули себе дуже втомленими".

Чи можуть існуючі вакцини захистити від нового штаму

Вчені стурбовані кількістю мутацій у штамі, а також тим, що вони можуть допомагати йому обходити імунітет, що існує у людини. Разом з тим, ці припущення поки що існують лише теоретично, необхідні додаткові дослідження, які допоможуть точно встановити, чи достатній захист, який пропонують вакцини.

У ВООЗ заявили про те, що існуючі вакцини все ж таки можуть забезпечити певний рівень захисту.

«Незважаючи на невизначеність, розумно припустити, що доступні на даний момент вакцини пропонують певний захист від важкої форми захворювання та смерті», - йдеться у доповіді організації.

Крім того, вчені вже працюють над тим, щоб зробити існуючі вакцини ефективними також проти нового штаму, використовуючи дані про мутації в спайковому білку.

Чи зможуть розроблені ліки подолати «Омікрон»

На думку вчених, існуючі ліки проти коронавірусу будуть ефективними і проти нового штаму, оскільки не спрямовані на його спайковий білок. В основі їхньої роботи лежить зупинка реплікації вірусу.

Але існує небезпека того, що моноклональні антитіла можуть втратити свою ефективність, оскільки орієнтовані на частини вірусу, які мутуватимуть.

Чи змінює новий штам тяжкість перебігу COVID-19

Точних даних про це поки що немає. Між інфікуванням та тяжким перебігом захворювання проходить певний час, тому південноафриканські вчені пильно стежать за пацієнтами, які заразилися новим штамом. Для отримання точних даних потрібно кілька тижнів.

На даному етапі немає підстав вважати, що перебіг захворювання відрізнятиметься на краще чи гірше від інших штамів, немає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Наскільки висока ймовірність того, що новий штам пошириться світом

На даний момент основні випадки зараження були виявлені у Південній Африці, а також зареєстровані у Ботсвані та Гонконгу. Один випадок виявлено в Ізраїлі, два – у Малаві. Про реєстрацію випадків зараження «Омкіроном» заявили також у Бельгії - хвора людина побувала в Єгипті та Туреччині.

Вранці 29 листопада стало відомо, що 13 випадків зараження штамом зареєстровано у Португалії, пише "Медуза". Усі хворі – футболісти та співробітники лісабонського футбольного клубу «Белененсеш». Спалах стався після позитивного тесту на ковід у захисника клубу Тібанга Фете, який нещодавно повернувся з ПАР. Існує також ймовірність того, що новий штам уже поширився і в інші країни.