UA / RU
Підтримати ZN.ua

Одна з ключових особливостей Землі могла з'явитися на екзопланетах набагато раніше

Ймовірно, найстаріші континенти галактики на п'ять мільярдів років старші за земні.

Астрономи припустили, що найстаріші континенти в нашій галактиці могли з'явитися п'ять мільярдів років раніше, ніж Землі. І можливо, що в Чумацькому Шляху може бути кілька світів, які підтримують життя, складніше за наше, повідомляє Live Science.

Астробіологи вважають, що для підтримки життя на планеті у неї мають бути певні властивості: кисень в атмосфері, захист від випромінювання зірки та рідка вода. Хоча великі масиви суші не потрібні для появи живих організмів, історія Землі показує, що вони відіграють важливу роль для їхнього розвитку та процвітання. Тобто, якщо на екзопланеті континенти з'явилися раніше, ніж на Землі, на ній може існувати і більш давнє, ніж земне, життя.

Читайте також: Загадкова Дев'ята планета може виявитися взагалі не планетою - астрономи

Тому вчені вирішили пошукати відповідь на питання, коли на планетах у нашій галактиці могли з'явитися континенти. І виявилося, що на двох відомих екзопланетах континенти, на яких може існувати стародавнє життя, могли з'явитися на чотири-п'ять мільярдів років раніше, ніж на Землі.

«Якби життя на іншій планеті мало перевагу в п'ять мільярдів років, воно потенційно могло б утримувати життя, більш розвинене, ніж наше», - вважає автор дослідження Джейн Грівз з Кардіффського університету у Великій Британії.

Континенти формуються в результаті тектоніки плит, які рухаються розплавленими надрами планети. Тепло, що походить від ядра планети, не дає магмі затвердіти і зупинити рух континентів. Це тепло походить від радіоактивних елементів – таких як уран-238, торій-232 та калій-40 – у ядрі, які виділяють енергію при розпаді.

Більшість цих радіоактивних елементів виникла в результаті катастрофічних космічних подій, таких як вибухи наднових і зіткнення нейтронних зірок. Сліди цих елементів можна знайти у довжинах хвиль світла, випромінюваного зірками. У своїй новій роботі Грівз використала рівні урану-238 і калію, присутні у прилеглих зірках, а також вік зірок, щоб оцінити, коли гіпотетична кам'яниста планета навколо кожної з них стала достатньо гарячою, щоб тектоніка плит могла початися.

Грівз виявила, що перші континенти утворилися навколо сонцеподібних зірок приблизно на два мільярди років раніше, ніж почалася тектоніка земних плит. Найстаріші континенти знаходяться біля зірки HD 4614 приблизно в 20 світлових роках від Землі.

Але є зірки, що виділяються на тлі інших. Це світила HD 76932 та HD 201891, які знаходяться на відстані 70 та 110 світлових років від нас відповідно. І континенти на них могли з'явитися п'ять мільярдів років раніше, ніж на Землі.

"Тільки в цій вибірці можуть бути дві системи з більш розвиненими біосферами, ніж тут, на Землі", - заявила Грівз.

Раніше команді вчених вдалося знайти систему із семи планет у даних, зібраних телескопом «Кеплер». Він завершив свою місію у 2018 році, провівши понад дев'ять років у пошуках планет за межами нашої системи.