Міжнародна група вчених заявила про те, що зниження концентрації аерозолів-забруднювачів у повітрі Землі може прискорити глобальне потепління, оскільки такі частки є "екраном", що відбиває сонячні промені, що знижує температуру на планеті. Висновки дослідників опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.
Один з основних заходів, за допомогою яких на даний момент планується сповільнити глобальне потепління – зниження викидів парникових газів. Дослідники оцінили можливі зміни за допомогою чотирьох кліматичних моделей. У кожній з них враховувалося, як зміниться клімат, якщо знизити викиди вуглекислого газу до об'єму, який дозволить утримати потепління на рівні 1,5 °C. Кожна кліматична модель використовувала два сценарії. У першому кількість аерозольних забруднювачів - оксиду сірки (IV) і технічного вуглецю - залишалося на нинішньому рівні. У другому випадку їхній обсяг зводили до нуля. За даними різних моделей, зникнення аерозолів "зігріє" Землю на 0,5–1,1 °C.
На відміну від парникових газів, аерозолі руйнуються досить швидко, тому концентруються в тому ж регіоні, де потрапили в атмосферу. Через це очищення повітря найсильніше позначиться на найбільш забруднених регіонах, в тому числі на Східній Азії. Відсутність аерозольного "екрану" посилить дощі, будуть частіше відбуватися погодні катаклізми - урагани і цунамі. Постраждають і регіони, пов'язані з Східною Азією атмосферними потоками: Арктика, а також північ Європи і США.
Раніше вчені встановили, що в найближчі п'ять років температура на Землі буде зростати.