UA / RU
Підтримати ZN.ua

Новий «Троянський кінь»: вчені проникли всередину ракових клітин та змусили їх вбивати себе

Препарат працює за аналогією до вакцин проти COVID-19.

Вчені розробили та випробували нові потенційні ліки від раку, які діють за аналогією з мРНК-вакцинами проти COVID-19. Новий метод полягає у доставці до ракових клітин мРНК, що змушує їх виробляти токсичний білок для руйнування пухлини, повідомляє New Atlas.

Усередині всіх живих клітин знаходяться рибосоми - крихітні "фабрики" з виробництва білків. Те, які вони роблять, залежить від «креслень», які їм надають молекули матричної РНК (мРНК).

Читайте також: Зміни клімату можуть призвести до зменшення мозку людей – вчені

За останні кілька десятиліть вчені виявили, що вони можуть використовувати цей механізм для виробництва корисних білків у міру потреби. Ця технологія мРНК була значно прискорена пандемією COVID-19, оскільки BioNTech і Moderna розробили вакцини, які працювали, «умовляючи» наші клітини виробляти шипоподібні білки, подібні до вірусу, викликаючи імунну відповідь, яка навчала наш організм боротися з наступними інфекціями.

З того часу вчені експериментували з раковими клітинами, використовуючи мРНК для виробництва білків, які імітують сполуки пухлин.

У ході нового дослідження вчені з університету Тель-Авівського в Ізраїлі створили метод лікування раку за допомогою мРНК, який працює по-іншому. Молекули мРНК кодуються для виробництва токсину, який виділяють бактерії, потім упаковуються в ліпідні наночастинки і вводяться в пухлини. Це змушує клітини почати виробляти токсин та ефективно отруювати себе. Команда каже, що це може бути безпечнішим варіантом, ніж хіміотерапія, яка завдає шкоди не тільки злоякісним, а й здоровим клітинам.

Дослідники перевірили свій метод на мишах, хворих на меланому. Після запровадження однієї ін'єкції вдалося знищити 40-66% ракових клітин. Зростання пухлини сповільнилося, і у мишей значно покращилося виживання порівняно з контрольними тваринами. Жодних побічних ефектів у тварин не спостерігалося.

Незважаючи на те, що ця ідея здається дуже перспективною, варто пам'ятати, що дослідження знаходиться на ранніх етапах розробки. Поки що немає жодних гарантій, що метод виявиться результативним і при лікуванні людей.

Раніше вчені знайшли нове пояснення того, чому кити, одні з найбільших тварин на Землі, хворіють на рак не частіше, ніж дрібні ссавці. Ця біологічна невідповідність відома як парадокс Пето.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!