UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нова технологія допомогла отримати найдокладніше відео клітин мозку

Для створення демонстраційного відео фахівцям знадобилося два роки.

Нова технологія VAST, яка була розроблена в США, дозволяє автоматично маркувати окремі нейрони, щоб робити зображення мозку у нанометровому масштабі.

Як повідомляється в журналі Cell, з допомогою VAST науковці стали перетворювати отримані на мікроскопах зображення в загальнодоступний масив даних, який надалі ляже в основу докладної карти мозку.

Для створення демонстраційного відео фахівцям знадобилося два роки. З допомогою ультрамікротома (апарату для автоматизованого приготування надтонких зрізів тканин) цитолог Джефф Ліхтманн і його колеги розрізали мозок дорослої миші на шари товщиною 29 нанометрів.

Зрізи викладаються на автоматичний конвеєр, поділяються на окремі смужки, ті поміщаються на кремнієві підкладки і фотографуються. Нарешті, знімки збираються воєдино на комп'ютері і обробляються програмою VAST.

Головна проблема полягає в тому, що відображення одного квадратного міліметра мозку поки займає близько двох мільйонів гігабайт - приблизно такий обсяг даних щорічно проходить через інтернет. Весь геном людини, для порівняння, займає три-п'ять гігабайт.

Способів вирішити проблему зберігання інформації автори проекту поки не придумали.

Раніше повідомлялося, що нейрофізіологи з лабораторії Мігеля Николелиса в Університеті Дьюка вперше поєднали мізки декількох мавп в живий комп'ютер, який здатний виконувати завдання і вирішувати проблеми.