Північні сяйва, які спостерігалися на Землі 10-11 травня, ймовірно, були навіть більш вражаючими, ніж вважалося. За словами вчених, вони можуть бути найсильнішими полярними сяйвами, які наша планета пережила з початку спостережень, повідомляє Space.com.
Представники NASA заявили про те, що недавня магнітна буря породила полярні сяйва, які можуть «конкурувати з деякими із найпівденніших спостережень полярних сяйв у найнижчих широтах за останні п'ять століть». Делоріс Кніпп з Університету Колорадо в Боулдері, додала, що широти, в яких сяйва видно, не можна розглядати як об'єктивний показник. Разом з тим ці дані дозволяють порівнювати сяйва, які спостерігалися протягом століть.
Північні сяйва, як правило, спостерігаються у високих широтах, наприклад, Арктиці та на півночі Канади. Але 10 травня вони перемістилися ближче до екватора. Причиною цього стала магнітна буря категорії G5, вона стала найсильнішою, яка накрила Землю з часів Хелловіна 2003 року.
У період з 3 по 9 травня Обсерваторія сонячної динаміки NASA зафіксувала 82 «помітні» сонячні спалахи, що виникли у двох активних областях Сонця. Ці два скупчення сонячних плям були настільки складними, що викидали спалахи кілька разів протягом тижня. Починаючи з 7 травня, до Землі спрямувалося щонайменше сім корональних викидів маси (КВМ), які обрушилися на неї 10 травня, коли і спостерігалися найсильніші полярні сяйва.
"Всі КВМ прибули практично одночасно, і умови були саме придатними для створення справді історичного шторму", - заявила у своїй заяві Елізабет Макдональд, космічний фізик із Центру космічних польотів імені Годдарда NASA.
Цей шторм був настільки сильним, що Національне управління океанічних та атмосферних досліджень США (NOAA), яке прогнозує сонячні бурі та їхній вплив на нашу планету, вперше за майже два десятиліття випустило штормове попередження. Після отримання попередження NASA перевело щонайменше один свій супутник, ICESat-2, у безпечний режим. В агентстві також розповіли, що вимкнули деякі прилади на інших апаратах.
Щоб отримати більшу інформацію про подію, експерти також вивчають звіти, надані цивільними вченими в рамках проєкту NASA Aurorasaurus, який відстежує полярні сяйва по всьому світу.
«Ми вивчатимемо цю подію протягом багатьох років. Це допоможе нам перевірити межі наших моделей та розуміння сонячних бур», - заявила Тереза Ньевес-Чіншилла, виконуючий обов'язки директора Бюро аналізу космічної погоди NASA від Місяця до Марса.
Раніше вчені заявили, що магнітна буря, яка викликала яскраві полярні сяйва на Землі на початку травня, була настільки сильною, що її наслідки відчувалися навіть на дні океану.