Археологи виявили недалеко від Єрусалиму неолітичне поселення віком близько дев'яти тисяч років. Як повідомляє Times of Israel, це найбільше поселення із знайдених на території Ізраїлю і Леванту.
Поселення було знайдено в місті Моца і здивувало дослідників своїми розмірами і тим, наскільки добре збереглися артефакти, виявлені тут. Вчені також відзначають, що виявлення поселення може змінити уявлення про регіон в період неоліту.
"Досі вважалося, що територія Юдеї пустувала і що поселення таких розмірів існували тільки на іншому березі річки Йордан або в Північному Леванті. Але замість пустки ми знайшли розвинене поселення зі складними економічними зв'язками всього в декількох десятках сантиметрів під землею", - заявили дослідники.
За оцінками дослідників, у поселенні мешкало близько трьох тисяч осіб. За сучасними мірками, його можна було б порівняти з Єрусалимом або Тель-Авівом. Більш того, на думку вчених, люди, що населяли місто, вели торгівлю з іншими територіями. Наприклад, тут були знайдені артефакти з Анатолії. Були також знайдені свідчення того, що місцеві жителі полювали, розводили худобу і займалися землеробством.
Археологи виявили наконечники стріл, сокир, серповидні леза, ножі і сараї для зберігання, повні бобових, особливо сочевиці. Були знайдені і кілька скульптур, включаючи статуетку бика і зображення обличчя.
Крім того, дослідники заявили про виявлення кам'яних житлових приміщень, а також місць для зборів і релігійних ритуалів. Житлові будівлі були розділені алеями, що, за словами дослідників, свідчить про просунутому рівні планування.
В шарі, що датується 10 тисячами років тому, була знайдена гробниця віком чотири тисячі років. В ній були знайдені два воїна, які були поховані разом з кинджалами і списами. Недалеко був похований домашній осел, який, імовірно, повинен був служити чоловікам у потойбічному світі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що вчені розкрили таємницю зникнення цивілізації острова Пасхи. На думку вчених, загадкова цивілізація, яка залишила після себе безліч кам'яних бовванів, не могла зникнути в результаті військового конфлікту.