UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не лише пандемія загрожує людству: редактори 200 медичних журналів заявили про шкоду глобального потепління для здоров'я

Вони закликають діяти вже зараз, а не чекати на закінчення пандемії.

Редактори понад 200 провідних медичних журналів опублікували спільну заяву, в якій заявили про шкоду глобального потепління і закликали до негайних дій. У своїй заяві вони стверджують, що це дозволить зберегти біорізноманіття, а також запобігти негативному впливу на здоров'я людей.

ZN.UA публікує переклад звернення.

Здоров'ю вже було завдано шкоди через глобальне потепління і руйнування природного середовища, на що професіонали в сфері охорони здоров'я звертали увагу протягом десятиліть. Наука не може висловитися ясніше: підвищення температури на 1,5 градуса Цельсія вище за доіндустріальний рівень і втрата біорізноманіття загрожують незворотними катастрофічними збитками для здоров'я.

Незважаючи на те, що увага всього світу зосереджена на пандемії COVID-19, ми не можемо чекати на її закінчення для того, щоб скоротити викиди. Ми єдині у визнанні того, що тільки фундаментальні зміни в суспільстві можуть вплинути на нинішню траєкторію руху.

Ризики для здоров'я, пов'язані з підвищенням температури вище 1,5 градусів Цельсія, добре відомі. Але не існує «безпечного» підвищення температури. За останні 20 років смертність від спеки серед людей старше 65 років збільшилася на 50%. Більш високі температури призводять до зневоднення і втрати функції нирок, злоякісних утворень на шкірі, тропічних інфекцій, негативних наслідків для психічного здоров'я, ускладнень під час вагітності, алергії, серцево-судинних захворювань, проблеми з легенями і смерті. Шкода непропорційно вища для вразливих верств населення: дітей, людей похилого віку, а також не тих, у кого є проблеми зі здоров'ям.

Глобальне потепління також сприяє зниженню глобального потенціалу врожайності основних сільськогосподарських культур, що, разом з наслідками екстремальних погодних явищ і виснаження ґрунту, перешкоджає зусиллям зі скороченню недоїдання. Процвітання екосистеми необхідне для здоров'я людини. Широкомасштабне нанесення шкоди природі, в тому числі, місцям проживання та видам, підриває продовольчу безпеку і збільшує ймовірність пандемії.

Жодна країна, якою б багатою вона не була, не може захистити себе від цих ударів. Якщо допустити те, щоб ці наслідки непропорційно вдарили по найбільш вразливим верствам населення, це призведе до конфліктів, відсутності продовольчої безпеки, міграції та виникнення нових захворювань. Що буде мати серйозні наслідки для всіх країн і суспільств. Як і у випадку з пандемією COVID-19, ми так само сильні, як найслабший член нашого суспільства.

Підвищення температури вище 1,5 градусів Цельсія збільшує ймовірність досягнення критичних точок в природних системах, що може заблокувати світ у вкрай нестабільному становищі.

Багато урядів, фінансові установи та підприємства ставлять собі за мету досягнення нульових викидів, включаючи цілі до 2030 року. Вартість відновлювальних джерел енергії знижується. Багато країн і території прагнуть до того, щоб захистити не менше 30% суші і океанів до 2030 року.

Але цих обіцянок недостатньо. Цілі легко ставити, але важко досягати. Підвищення температури на 1,5 градуси Цельсія починає розглядатися як неминуче і навіть прийнятне. Поточні стратегії з досягнення нульових викидів до середини ХХІ століття неправдоподібно припускають, що людство отримає величезні можливості з видалення парникових газів з атмосфери.

Це означає, що підвищення температури може значно перевищити два градуси Цельсія, що матиме катастрофічні наслідки для здоров'я і навколишнього середовища. Руйнування навколишнього середовища не розглядають нарівні зі змінами клімату, і жодна з цілей з відновлення біорізноманіття до 2020 року не була досягнута.

Багато урядів відповіли на пандемію COVID-19 безпрецедентними фінансовими вкладеннями. Криза довкілля вимагає такої ж надзвичайної реакції. Будуть потрібні величезні інвестиції. Але вони принесуть позитивні результати в галузі охорони здоров'я та економіці.

Країни, які внесли непропорційний внесок в кризу навколишнього середовища, повинні допомагати країнам з низьким і середнім доходом в побудові більш чистого, здорового і стабільного суспільства.

Найбільша небезпека для глобального здоров'я полягає в тому, що світові лідери не зможуть утримати зростання температури в межах 1,5 градусів Цельсія і відновити навколишнє середовище. Терміново необхідно внести зміни в життя суспільства, які приведуть до більш справедливого і здорового світу. Ми, як редактори медичних журналів, закликаємо уряди і інших лідерів діяти, позначивши 2021 рік як рік, коли світ, нарешті, змінить курс.

Зі списком редакторів, які підписали заяву, можна ознайомитися за посиланням.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Зміна клімату може призвести до зникнення цілих країн — The Guardian

Раніше в ООН заявили про те, що кількість стихійних лих у світі з 1970 по 2019 рік збільшилася в п'ять разів і тенденція зберігається. За 50 років в світі відбулося понад 11 тисяч стихійних лих, які забрали життя понад 2 мільйонів людей і спричинили економічні збитки в розмірі $3,64 трильйона.