UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не червоний, а фіолетовий: NASA показало нові знімки Марса

На фото можна побачити зміну пір року на планеті в ультрафіолетовому світлі.

NASA опублікувало нові знімки Марса в ультрафіолетовому світлі, на яких можна побачити зміну пір року на Червоній планеті, повідомляє Space.com. Щоправда, планета на них здається не червоною, а фіолетовою.

Фотографії зробив апарат Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN) у липні 2022 року. У цей час у південній півкулі Марса настало літо, коли планета була ближче до Сонця, а потім знову в січні 2023 року, коли північна півкуля планети пройшла найдальшу точку від зірки.

Читайте також: «Листівка» з Марса: ровер Curiosity зробив знімки світанку та полудня на Червоній планеті

Прилад MAVEN Imaging Ultraviolet Spectrograph (IUVS) вимірює довжину хвиль від 110 до 340 нанометрів за межами видимого спектру. Фіолетові області фотографій являють собою озон в атмосфері Марса, а білі та сині області є хмарами або серпанком в небі планети. На нових знімках поверхня планети здається коричневою чи зеленою.

"Спостерігаючи за планетою в ультрафіолетовому діапазоні, вчені можуть отримати уявлення про марсіанську атмосферу та розглянути особливості поверхні дивним чином", - йдеться у заяві представників NASA.

Фотографії були зроблені, коли планета знаходилася на протилежних кінцях своєї орбіти навколо Сонця, і зафіксували пори року, що швидко змінюються, на Марсі. Як і Земля, Марс обертається навколо похилої осі, через що планета відчуває чотири різні пори року. Однак сезони на Марсі приблизно вдвічі довші, ніж на Землі, бо марсіанський рік майже вдвічі більший за земний.

Марс обертається найближче до Сонця, коли його південна півкуля нахилена до нього, тоді як північна півкуля нахилена до Сонця, коли вона знаходиться далі. В результаті влітку у південній півкулі температура набагато вища, ніж улітку - у північній. Підвищення температури призводить до більшої турбулентності, сильніших вітрів і сильніших пилових бур у південній півкулі.

На першому зображенні, зробленому в липні 2022 року, можна побачити один із найглибших кратерів Марса, басейн Аргір, який знаходиться у нижній лівій частині планети. Кратер здається заповненим атмосферним серпанком. У верхньому лівому кутку планети можна побачити глибокі каньйони долини Марінер, які здаються заповненими хмарами.

Вищі літні температури призводять до скорочення південних полярних крижаних шапок, що, своєю чергою, призводить до викиду вуглекислого газу та робить атмосферу щільнішою. MAVEN, запущений у листопаді 2013 року для вивчення атмосферних газів планети, також виявив підвищену втрату водню з Марса в цю пору року, що, ймовірно, є результатом пилових бур, що піднімають водяну пару на дуже великі висоти.

Раніше апарат Європейського космічного агентства (ESA) Mars Express передав на Землю нові знімки Марса, на яких він постає у незвичайному світлі. Нові зображення було представлено на честь 20-річчя апарату.