UA / RU
Підтримати ZN.ua

Науковці знайшли найдавнішу сухопутну рибу

Унікальна знахідка відносяться до числа так званих целакантів.

Палеонтологи виявили в гирлі однієї з річок Південної Африки останки найдавнішої риби-целаканта, чиї родичі та нащадки могли переродитися в перших сухопутних тварин.

Як зазначається в статті, опублікованій в Zoologіcal Journal of the Linnaean Society, ця риба жила в морях Землі приблизно 360 млн років тому, пишуть РИА Новости.

"Дивовижно, але більша частина відбитків тіла цієї риби, які нам вдалося знайти, були залишені мальками і молодими особинами. Це означає, що Serenichthys метали ікру на мілководдях в гирлі річки, порослих водоростями, як це роблять багато сучасних риби", - заявив Роберт Гесс з університету Чикаго.

Гесс і його колеги зробили це відкриття випадково – перші скам'янілості їм показали будівельники, які прокладали дорогу біля берегів сезонної річки Сандспруіт, що протікає в околицях ферми Ватерлоо на сході ПАР.

Коли науковець побачив ці відбитки, він зібрав команду з палеонтологів і протягом декількох місяців вивчав ті шари порід, які будівельники добували під час будівництва траси. Плодом цих тривалих пошуків стало відкриття кількох десятків скам'янілих останків древніх лопастеперих риб, збережених в повному і не зруйнованому вигляді.

Вони відносяться до числа так званих целакантів – незвичайних мешканців прісноводних річок Землі часів девонського періоду, які володіли потужними плавниками і своєрідними "плечима" і "тазом", що дозволяли їм періодично випливати на сушу і переповзати в сусідні водойми. В цьому їм так само допомагали примітивні легені, які дозволяли рибі насичувати тіло киснем під час таких прогулянок.

Досить довго науковці вважали їх прямими предками сухопутних хребетних, однак аналіз ДНК латимерій (целакантів, які дивом дожили до наших днів) показав, що ними швидше є предки сучасних дводишних риб (Dipnoi), далекі родичі целакантів.

Біологи вперше розшифрували геном живий "викопної" риби-латимерії. Відкрита Гессом і його колегами "сім'я" целакантів, яких вони назвали Serenichthys kowiensis, є найдавнішими представниками цього роду в Африці, і потенційно – найдавнішими підтвердженими целакантами на Землі. Їх вік, за оцінками дослідників, перевищує 360 мільйонів років.

Сьогодні, за словами Гесса, існує п'ять інших стародавніх скам'янілостей можливих целакантів віком 416 мільйонів років, знайдених в сланцях Австралії і Китаю, проте вони являють собою досить фрагментовані останки, через що їх автентичність викликає сумніви у ряда фахівців. Додатково до цього, нікому раніше не вдавалося знаходити настільки давнє нерестовище – вік його найближчого конкурента становить 300 мільйонів років.

Читайте також: Палеонтологи знайшли новий вид пернатого динозавра

Раніше повідомлялося, що науковці виявили в Австралії рибу, здатну знаходитися на суші до 6 днів. Ця риба належить до окуням, але має суттєві відмінності. Незвичайна тварина може дихати поза води, тому що у нього є і легені і зябра.