UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атмосфера Землі стає значно теплішою, ніж 15 років тому

На нагрівання Землі більш за все впливає людина.

Науковці з NASA та Національного управління океанічних й атмосферних досліджень (NOAA) виявили, що наша планета зберігає удвічі тепла, ніж 15 років тому, повідомляє Science Alert.

На Землі прискорюється так званий процес енергетичного дисбалансу. Він означає різницю між кількістю енергії, яку може поглинати планета Земля та яку вона може випромінювати назад у космос.

Для вивчення зміни енергетичного дисбалансу вчені використовують дані з супутника CERES та з міжнародної програми вільного збору інформації Argo. Перша виміряє енергію, яку поглинає та випромінює Земля, а друга вивчає швидкість підвищення температури океанів. Майже 90% енергії, яка надходить на Землю поглинається океанами, тому коли в системі відбувається хоча б найменший дисбаланс, то це призводить до їхнього нагрівання.

Після зіставлення даних з 2005 по 2019 роки виявилося, що Земля поглинала велику частину сонячного випромінення, тоді як віддавала назад - набагато менше. Таким чином, ця енергія накопичувалася Світовим океаном. А річний обсяг цієї енергії різко збільшився, і на думку науковців - є дві вагомі причини такому явищу.

Перша причина - це збільшення викидів, як антропогенних парникових газів, так і водяного пару, яка перешкоджає зворотному виходу випромінення назад у космос. Таким чином, загальна кількість енергії у межах Землі збільшилась через діяльність людей. Друга причина - це зменшення кількості білих поверхонь морського льоду і хмар, які збільшують можливість Землі відбивати та розсіювати світло або випромінення за її межі.

Такий ефект утримання тепла може прискорити танення льоду, тим самим прискорити підвищення рівня моря. На думку багатьох науковців, такий сценарій може стати реальним у наступні 100 років. Окрім цього, вища температура океану може означати збільшення кислотності його середовища. Але незалежно від наслідків, це дослідження науковців є ще одним доказом того, що на зміну клімату дуже сильно впливає людина.

Читайте також: Знайдена екзопланета, яка повернула собі атмосферу замість втраченої

Нагадаємо, вчені виявили, що найтовстіші льоди Арктики стали вразливими до глобальних змін клімату. Влітку 2020 року льодом було покрито лише 52% моря Ванделя. За висновками вчених, це сталося через багаторічне витончення льоду в цьому регіоні. Тому арктичні льоди признали вразливою зоною.