UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наднова "вистрілила" в простір карликовою зіркою

Карликова зірка пересувається Всесвітом зі швидкістю 1,54 мільйона кілометрів на годину.

Астрономи виявили незвичайну карликову зірку, яка переміщується по Всесвіту на величезній швидкості і містить небувалу кількість вуглецю. На думку дослідників, зірка не могла виробити весь вуглець самостійно і, швидше за все, отримала його від своєї великої сусідки. Результати роботи вчених були представлені на засіданні Американського астрономічного товариства.

На думку Кетрін Плант, одного з авторів дослідження, незвичайна швидкість зірки SDSS J112801.67+004034.6, яка становить 1,54 мільйона кілометрів на годину, і достаток у ній вуглецю повинні бути взаємопов'язані.

Як заявляють учені, швидше за все, раніше зірка була частиною подвійної системи, молодшим партнером набагато більш великої зірки, яка спершу наситила її вуглецем, а потім, вибухнувши надновою, викинула в простір.

Читайте також: Комети не можуть пояснити "інопланетну" зміну світимості зірки KIC 8462852 – вчені

На даний момент астрономам відомо більше сотні зірок, у яких спостерігається надлишок вуглецю. На відміну від звичайних білих карликів, які є останньою стадією еволюції багатьох зірок середніх розмірів, вуглецеві не вважаються такими вже "літніми", хоча зазвичай накопичення вуглецю – ознака "зрілості" зірки. За словами Брюса Мергона, "існування таких зірок досить цікаве, адже вони ще молоді – це зірки на тих же етапах життя, що і наше Сонце. В принципі, не повинно бути такого об'єкта, як карликова вуглецева зірка, оскільки в них вуглець з'являтися не може".

Як вважають дослідники, вуглець такі зірки отримують ззовні, від більш великої зірки-партнера.

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.