UA / RU
Підтримати ZN.ua

Надлишок жирної їжі може провокувати рак – дослідження

Жирна їжа може сприяти зростанню небезпечних бактерій у кишечнику людини, кажуть дослідники.

Дієта з надмірним вмістом жирів може сприяти прогресуванню пухлин у тілі людини або викликати їхній рецидив: такого висновку в результаті дослідження дійшли китайські вчені з Університету Чжуншань, пише науковий журнал Nature.

Дослідники взяли зразки тканин та фекалій у 61 пацієнта з раком молочної залози у Меморіальній лікарні Суньят-Сена перед початком лікування. У жінок, чий індекс маси тіла (ІМТ) перевищував 24, виявили більше бактерій Desulfovibrio, ніж у людей із нижчим індексом.

Потім дослідники провели експеримент з мишами, під час якого з'ясувалося: тварини, які споживають велику кількість жирів, мають більше бактерій Desulfovibrio та підвищений рівень клітин, що пригнічують імунну систему – мієлоїдних супресорних клітин (MDSC), що виникають у кістковому мозку. Припускається, що більша кількість бактерій Desulfovibrio та пригнічена імунна система пов'язані між собою.

У крові мишей, які отримували їжу з високим вмістом жирів, також спостерігався вищий рівень амінокислоти лейцину. Знаючи, що лейцин може вироблятися деякими видами кишкових бактерій, команда лікувала мишей антибіотиками, які вбивали Desulfovibrio. Це призвело до того, що рівні MDSC та лейцину повернулися до норми.

Читайте також: Твіттер "зник" остаточно: соцмережу перевели на нову адресу

Далі вчені досліджували зразки крові пацієнтів із раком молочної залози. Як і очікувалося, у людей з ІМТ вище 24 був більш високий рівень лейцину, більше імуносупресивних MDSC, і вони жили менше років після лікування, ніж люди з нижчим ІМТ.

Тобто бактерії Desulfovibrio, які отримують користь від дієти з високим вмістом жирів, виробляють надлишок лейцину. Це викликає різке зростання числа MDSC, які пригнічують імунну систему та сприяють зростанню пухлин.

Водночас біолог-онколог Кетрін Лорі Кук зазначила, що склад кишкового мікробіома може змінюватись в залежності від географії та культури споживання їжі, тому результати можуть бути застосовні не до всіх людей.

Раніше вчені з Массачусетського університету закликали людей, схильних до розвитку раку, обмежити споживання продуктів, смажених на олії. Дослідження показали, що такі продукти прискорюють розвиток раку товстої кишки.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!