UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Місяці виявили найдавніший камінь Землі

На думку дослідників, камінь потрапив на супутник нашої планети чотири мільярди років тому.

Вчені з Швеції, Австралії і США провели аналіз зразків місячного грунту, які були зібрані в рамках місії "Аполлон-14", і виявили в них частинки матеріалів, які не могли бути утворені на Місяці. Як повідомляє Naked science, на думку дослідників, вони потрапили на супутник нашої планети з Землі приблизно чотири мільярди років тому.

Запуск місії "Аполлон-14" відбувся у 1971 році. Тоді була здійснена третя висадка на Місяць, в ході якої астронавт Едгар Мітчелл зібрав зразки місячного грунту. У ході нового дослідження вчені проаналізували ці зразки і припустили, що деякі з них потрапили на супутник Землі 3,9 мільярда років тому.

У складі зразків були знайдені шматочки кварцу, польового шпату і циркону. Крім того, хімічний аналіз показав, що порода сформувалася в окисленому середовищі при температурах, які характерні для Землі. Якщо ж припустити, що вона могла утворитися на Місяці, тоді з урахуванням тиску кристалізації це сталося на глибині 167 кілометрів, що вкрай малоймовірно, не кажучи вже про рівень кисню, який мав супутник чотири мільярди років тому.

Завдяки наявності урану дослідники змогли визначити, що порода сформувалася 4 – 4,1 мільярда років тому, ймовірно, на глибині 20 кілометрів. На думку дослідників, 3,9 мільярда років тому на Землю впав астероїд, який вибив частину породи в космос. Оскільки Місяць знаходився в три рази ближче до нашої планети, ніж зараз, уламки осіли на його поверхню.

Раніше вчені заявили про те, що на Місяці можливі "місяцетруси". Місяць стискається і деформується під впливом тяжіння Землі. Нещодавно на супутнику нашої планети була виявлена тріщина.