UA / RU
Підтримати ZN.ua

На доісторичній стоянці знайшли сліди найдавнішого вина в Європі

Його виготовили понад шість тисяч років тому.

Археологи знайшли сліди вина віком понад шість тисяч років

Археологи знайшли сліди вина віком понад шість тисяч років

Археологи виявили у доісторичному поселенні Дікілі-Таш на півночі Греції найдавніші зразки вина, відомі у Європі. Вони датуються 4300 роком до нашої ери і розходяться з існуючими уявленнями про життя в період неоліту, повідомляє Greek Reporter.

Дослідники провели аналіз осаду в посудинах для зберігання та рослинних залишків, наприклад, виноградних кісточок. Він показав, що місцеві жителі виготовляли вино вже понад шість тисяч років тому.

Читайте також: Коштував дорожче за золото: археологи знайшли загадковий римський артефакт

"Це вражаюче і важливе відкриття", - заявила археолог 17-го Ефорату доісторичних і класичних старожитностей і один з керівників розкопок у Дікілі-Таш Дімітра Маламіду.

Вона розповіла, що під час розкопок в об'єкті, який отримав назву «Будинок 1», у горщиках було знайдено «велику кількість обвуглежених ягід винограду, які були віджаті, і цей факт доводить вилучення соку з винограду».

"Досі ми знали, що люди пили вино в бронзову добу (з 12 століття до нашої ери), але тепер ми дізнаємося, що процес виноробства був відомий задовго до цього століття, з 4200 року до нашої ери", - заявив Маламіду.

Вчені з Греції та Франції працюють на археологічній стоянці неподалік сучасного міста Кавала останні 10 років. Об'єкт відноситься до періоду неоліту (6400–4000 рр. до н.е.) та бронзової доби (3000–1100 рр. до н.е.). Але тут також знайшли руїни елліністичних і римських часів, але в вершині - візантійську вежу.

Назва «Дікілі Таш» є відсиланням до османського періоду і в перекладі з турецької означає «вертикальний камінь». Це римський похоdfkmybq пам'ятник, що стоїть вздовж Віа Егнатія (римської дороги, що з'єднувала Адріатичне узбережжя з Візантією), недалеко від східного входу до стародавнього міста Філіппи і дуже близько до доісторичного поселення.

Однією з найцінніших знахідок, зроблених тут, є виявлення дерев'яних каркасних будівель пізнього неоліту. Вони розповідають про методи будівництва та стиль життя перших людей у цьому регіоні.

Археологи розкопали будинок, зруйнований близько 4900 до н. е., прозваний «будинком букраніуму». У ньому знайшли унікальний декоративний елемент – глиняну конструкцію із задньою частиною черепа домашнього бика.

У ході розкопок також було знайдено безліч артефактів, які проливають світло на те, як жили давні мешканці Дікілі-Таша. До них відносяться кам'яні знаряддя праці, посудини з обпаленої глини для приготування їжі та зберігання, особисті прикраси, такі як намисто та підвіски, а також розписані амфори.

Вченим також вдалося знайти велику кількість обгорілих залишків рослин, у тому числі деревне вугілля, яке використовувалося як будівельний матеріал або паливо. Крім того, були знайдені зерна фруктів, які були привезені для вживання в їжу або для інших цілей, наприклад, приготування ліків.

Раніше вчені з Нью-Йоркського університету перевірили гіпотезу про те, що Великий Сфінкс у Гізі міг бути просто природною скелею у формі лева, яку стародавні єгиптяни дещо перетворили, перетворивши на кішку з людською головою.