UA / RU
Підтримати ZN.ua

На дні Середземного моря знайшли корабель, який затонув близько 3300 років тому – фото

Глибина, на якій затонуло судно, дозволила максимально зберегти його до наших днів.

На дні Середземного моря виявлено корабель бронзового віку, який затонув близько 3300 років тому, передає IFLScience.

У кораблі знайшли сотні неушкоджених глечиків, у яких колись зберігалися товари.

Управління старожитностей Ізраїлю / Facebook

Стародавнє судно, розташоване приблизно за 90 кілометрів від північного узбережжя Ізраїлю і на глибині 1800 метрів, є найстарішим з коли-небудь знайдених у глибокому морі.

Досі всі корабельні аварії, що відносяться до бронзового віку, який почався трохи більше 5000 років тому, були виявлені на мілководді недалеко від берегової лінії. Наприклад, найстаріше відоме затонуле судно у світі розташоване неподалік узбережжя грецького острова Докос і, як вважають, потонуло близько 4200 років тому.

Читайте також: Винайдено новий вид цементу, який може перетворити дороги та будинки на гігантські батареї

Донедавна вчені припускали, що торгівля на той час здійснювалася шляхом безпечного пересування з порту в порт, охоплюючи берегову лінію на відстані зорового контакту, каже Якоб Шарвіт, керівник морського підрозділу Ізраїльського управління старовин: «Відкриття цього корабля змінює наше уявлення про здібності стародавніх мореплавців: це перше судно, яке можна знайти на такій великій відстані, без прямої видимості якоїсь ділянки суші».

За словами вченого, стародавні мореплавці, ймовірно, використовували для навігації небесні тіла, вимірюючи кути Сонця та положення зірок.

Стародавній корабель із вантажем помітили працівники газовидобувної компанії під час дослідження морського дна. Після складання карти місця фірма підтвердила, що човен мав довжину від 12 до 14 метрів і був завантажений сотнями ханаанських амфор.

«Судно спроєктовано як найефективніший засіб транспортування дешевих продуктів масового виробництва – олії, вина та інших сільськогосподарських продуктів, зокрема фруктів», – пояснив Шарвіт. Присутність такого об'ємного вантажу натякає на «значні торговельні зв'язки» між країною, з якої прибув корабель, та давнім Левантом, додав він.

Читайте також: Всесвіт, швидше за все, влаштований не так, як ми думаємо: вчені відкрили дещо несподіване

На даному етапі мало що відомо з історії судна. Є припущення, що корабель затонув або внаслідок кризи, або через шторм, або через напад піратів – популярне явище в пізньому бронзовому столітті.

Віддаленість від берега та глибина, на якій затонув корабель, допомогли зберегти його до наших днів, захистивши від хвиль, течій та деяких водолазів, що ушкоджують такі знахідки.

«Тут величезний потенціал для досліджень. Корабель зберігся на такій великій глибині, що з моменту катастрофи час для нього застиг», – сказав Шарвіт.

Раніше повідомлялося, що в затонулих кораблях на дні Південно-Китайського моря дайвери знайшли понад 900 артефактів, зокрема мідні монети, фарфорові та керамічні вироби.