UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мозок людини починає вивчати рідну мову ще до народження – дослідження

Тож "розмовляти з животом" вагітної жінки – далеко не божевілля. 

Ритми головного мозку новонароджених дітей відповідають мові, яку вони, перебуваючи в утробі, найчастіше чули від матері та її оточення, свідчать результати дослідження, проведеного групою вчених з Падуанського університету, опубліковані в науковому журналі Science Advances.

Плід починає чути звуки поза утробою матері на 5-7 місяці вагітності. Через кілька днів після народження немовлята демонструють, що віддають перевагу голосу матері та рідній мові. Новонароджені також здатні розпізнавати ритми та мелодії, почуті внутрішньоутробно, а допологовий вплив музики може сприяти розвитку у них музичних здібностей. Однак досі було неясно, чи можна те саме сказати про мову.

У дослідженні цього питання взяли участь 33 вагітні жінки, носії французької мови, та згодом – їхні новонароджені діти, мозкові хвилі яких вивчали за допомогою енцефалографії (ЕЕГ) у перші п'ять днів життя.

На сплячих немовлят одягали шапочки з 10 активними електродами, які поміщали над зонами мозку, пов'язаними зі слуховим і мовним сприйняттям, і поряд включали аудіозапис казки "Златовласка та три ведмеді" французькою, англійською та іспанською мовами в різному порядку.

Читайте також: Польоти в космос підвищують ризик імпотенції – дослідження

Електроди вимірювали електрофізіологічну активність у вигляді частотних сигналів, що допомогло дослідникам визначити, чи активізує сприйняття цих мов мозкові хвилі, пов'язані з обробкою різних елементів мови: тета-коливань (4-8 Герц), які пов'язані з сприйняттям складів, або гамма-коливань ( 30-60 Герц), пов'язані з окремими одиницями звуку (фонемами).

Згідно з отриманими результатами, мозок немовлят реагував на слова, які вони чули ще до народження, як на щось знайоме, і обробляв їх якісніше.

При цьому діти, які не пройшли таку "мовну підготовку" перед народженням (наприклад, якщо у них проблеми зі слухом або їх одразу після народження помістили в інше мовне середовище), не ризикують саме через це мати проблеми в розвитку, заспокоюють вчені: даний фактор є скоріше плюсом, ніж суворою необхідністю.

Нагадаємо, у травні американські лікарі вперше у світі успішно провели операцію на головному мозку дитини до її народження.