UA / RU
Підтримати ZN.ua

Місяць з'явився в результаті "лобового зіткнення" Землі з іншою планетою - вчені

Зіткнення сталося через 100 мільйонів років після виникнення Землі.

Вчені з університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі прийшли до висновку про те, що Місяць сформувався в результаті лобового зіткнення, яке сталося між Землею і Тейею, ймовірною прародителькою супутника нашої планети. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Science.

Останні 30 років прийнято вважати, що Місяць сформувався в результаті зіткнення протопланетного тіла Тейї з дзигоподібним "зародком" Землі. Зіткнення призвело до того, що речовина Землі і Тейї була викинута в навколишній простір, з нього і сформувався Місяць. Теорія зіткнення протоземлі з великим небесним тілом добре пояснює масу Місяця, малий вміст заліза на ньому і інші параметри. Разом з тим, у випадку такого зіткнення більшу частину матеріалу, з якрого складається Місяць, повинна була принести Тейя, яка за своїм складом відрізнялася від Землі, як і більшість небесних тіл внутрішньої області Сонячної системи. Але склади Землі і Місяця дуже схожі.

Едвард Янг і його колеги знайшли пояснення незвичайного збігу складу Землі і Місяця, порівнявши частки важких ізотопів кисню і проаналізувавши можливі сценарії і обставини народження супутника нашої планети.

Як зазначає група Янга, сьогодні більшість вчених вважає, що Тейя лише злегка торкнулася Землі під час "космічного ДТП", вдаривши в неї під великим кутом, а не на великій швидкості врізалася прямо в нашу планету. Такий сценарій пояснює те, чому в місячних породах міститься мала кількість заліза, і чому Місяць віддаляється від Землі, а не наближається до неї, як це роблять Фобос і Марс.

Читайте також: Місяць є не єдиним природним супутником Землі

Але у такого сценарію є слабка сторона: у такому випадку частки ізотопів кисню і ряду інших речовин будуть неоднаковими, що суперечить даним аналізу зразків ґрунту, зібраних астронавтами з "Аполлонів". Відносно недавно, в 2014 році, вихід з цієї проблеми, здавалося, був знайдений. Німецькі хіміки виявили, що співвідношення двох важких ізотопів кисню (17 і 18) і "звичайного" кисню-16 у них не дуже, але відрізняється – на 12 частин на мільйон.

Янг і його колеги перевірили ці заміри за допомогою надточного мас-спектрометра, використовуючи зразки, доставлені на землю "Аполлоном"-12, 15 і 17, а також ряд найдавніших земних гірських порід. На цей раз вчені встановили, що частки ізотопів кисню в земних і місячних породах були абсолютно однаковими. Такі дані знову підняли питання про те, як Місяць утворився і потрапив на свою орбіту. На думку Янга, рівні частки ізотопів, які свідчать про спільність порід Землі та супутника, говорять про те, що зіткнення було лобовим.

На його думку, наша планета і зародок Місяця зіткнулися під прямим кутом на дуже високій швидкості, в результаті чого Тейя "пробила" кору Землі, повністю розтопилася і злилася з породами нашої планети. Частина цього розплаву була викинута в космос, де він поступово "зібрався" в Місяць.

Як зізнається Янг, вперше теорія лобового зіткнення Землі і Тейї була сформульована в 2012 році. Нові дані дали підтвердження цієї теорії.

Раніше вчені заявили про те, що на Місяці можливі "місяцетруси". Місяць стискається і деформується під впливом тяжіння Землі. Нещодавно на супутнику нашої планети була виявлена тріщина.