UA / RU
Підтримати ZN.ua

Магнітна буря пробила «тріщину» у магнітосфері Землі і викликала незвичайне явище

У деяких частинах світу спостерігалися рожеві сяйва.

Минулого тижня у небі над Норвегією спостерігалися незвичайні рожеві північні сяйва. Вони були пов'язані з сонячною бурею, яка пробила «тріщину» у магнітосфері Землі, через що заряджені частинки проникли в атмосферу глибше, ніж зазвичай, привівши до появи незвичайних кольорів, повідомляє Live Science.

Незвичайне явище помітила 3 листопада група туристів на чолі з Маркусом Варіком, екскурсоводом з пошуків північного сяйва з компанії Greenlander. За словами Варіка, яскраві полярні сяйва з'явилися близько 18:00 за місцевим часом і тривали приблизно дві хвилини.

Читайте також: Вчені записали аудіо з моторошним звуком магнітного поля Землі

Рожеві полярні сяйва з'явилися незабаром після утворення невеликої тріщини в магнітосфері – невидимому магнітному полі, що оточує Землю. Вчені помітили цей пролом після того, як планету накрила слабка магнітна буря класу G1.

Полярні сяйва з'являються, коли потоки високоенергетичних заряджених частинок, відомі як сонячний вітер, ударяються об магнітосферу Землі. Магнітне поле планети захищає нас від небезпечного випромінювання, але воно слабше на полюсах, через що сонячний вітер проходить через атмосферу. Частинки перегрівають гази, які яскраво світяться у нічному небі.

Зазвичай полярні сяйва забарвлені у зелений колір, його дають атоми кисню в атмосфері. Але під час магнітної бурі 3 листопада утворився пролом, який дозволив зарядженим часткам опуститися нижче, де найпоширенішим газом був азот. В результаті полярні сяйва були пофарбовані в неоново-рожевий колір.

За словами Варіка, того дня спостерігалися також насичено-зелені полярні сяйва.

Тріщина в магнітосфері закрилася приблизно через шість годин після появи. У цей час над Швецією з'явилася смуга блакитного світла, яка висіла нерухомо протягом 30 хвилин. Але не всі експерти вважають, що це був незвичайний феномен, пов'язаний з північними сяйвами. Дехто припускає, що це був слід від запуску російської ракети.

Нагадаємо, 6 листопада на Сонці стався спалах, який став несподіванкою для вчених. Він призвів до тимчасового відключення радіозв'язку над Австралією та Новою Зеландією.