Дослідники заявили про те, що людство приручило собак не один, а два рази. Висновки вчених зроблені на основі аналізу ДНК древньої собаки, яка жила в Ірландії. Результати досліджень вчених були опубліковані в журналі Science.
Вважається, що людина приручила собак ще в кам'яному столітті, до одомашнення інших тварин. Разом з тим, на даний момент вчені не з'ясували точний час приручення, оскільки існують свідчення як раннього, так і пізнього їх одомашнення. На роль прабатьківщини собак претендують кілька регіонів, у тому числі Європа, Алтай, Близький Схід та інші куточки Азії, причому кожна гіпотеза підкріплювалася достовірними генетичними або археологічними даними.
У новому дослідженні вчені проаналізували ДНК древньої собаки, кістки якої були знайдені в гробниці Ньюгрейндж в Ірландії. Кістки собаки збереглися достатньо добре, що дозволило дослідникам відновити повний геном пса з високою точністю.
Вивчивши цей геном, дослідники встановили, що ірландська собака не була схожа за будовою ДНК на своїх ровесниць з Алтаю, інших регіонів Східної Азії і більш давніх собак зі Східної Євразії. Крім того, вона точно не була вовком, оскільки у неї були гени, які відповідають за переварювання крохмалю та інші генетичні ознаки, які вказували на приналежність до собак.
На думку дослідників, це свідчить про те, що собаки були одночасно одомашнені на різних кінцях Євразії, звідки поступово поширилися по всій Європі. З часом "східні" собаки перемогли в конкурентній боротьбі і замістили більшу частину "західних" домашніх улюбленців, проте сліди останніх досі залишаються в ДНК сучасних псів.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили свідоцтва таємничої міграції людей з Євразії в Африку, яка сталася приблизно за тисячу років до нашої ери. Масштаби цього зворотного потоку виявилися несподівано великі: до чверті населення Африканського Рогу склали євразійські мігранти. Потім вони поширилися по всьому континенту.