UA / RU
Підтримати ZN.ua

Коралові острови можуть вирости у відповідь на підвищення рівня моря

Острови будуть трансформуватися, але їхня поверхня залишиться над водою.

Вчені з Університету Плімута провели комп'ютерне моделювання і з'ясували, що коралові острови зможуть адаптуватися до підйому рівня світового океану, пов'язаного зі змінами клімату. Води, які омивають сушу, будуть переносити пісок вгору, піднімаючи висоту гребеня острова і не даючи йому затонути, повідомляє N+1.

Коралові острови вважаються одним з найвразливіших прибережних середовищ для підвищення рівня моря. Згідно з прогнозами, через повені вони можуть стати безлюдними вже протягом декількох десятиліть. Однак у новій роботі дослідники показали, що, можливо, коралові острови зуміють адаптуватися до майбутніх змін.

У ході дослідження вчені побудували комп'ютерну модель острова Фатота, який є частиною атолу Фунафуті, в масштабі 1:50. В лабораторних умовах учені провели серію експериментів, які імітували прогнозоване підвищення рівня моря.

З'ясувалося, що коралові острови, що складаються з піску, будуть трансформуватися, але їхня поверхня залишиться над водою. При підвищенні рівня світового океану на 0,5 метра острівної гребінь (найвища точка) збільшився на 0,6 метра при відступі лагуни на 25 метрів. Сталося це завдяки тому, що хвилі, чия висота поступово зростала, піднімали з прибережних областей осадовий матеріал. Коли вони захопили острів, пісок осідав на суші, таким чином збільшуючи висоту гребеня Фатата і не даючи йому сховатися під водою.

Результати, які були отримані в лабораторії, вчені підтвердили за допомогою чисельної моделі. Дослідники перевірили, як буде адаптуватися в острів до підвищення рівня моря на 0,75 метра, яке може відбутися вже до 2100 року. Виявилося, що при повільному підвищенні рівня океану висота гребеня Фатата збільшиться на 0,7 метра, що дозволить острову залишатися над водою деякий час. У разі ж різкого підвищення рівня моря, висота гребеня встигне вирости лише на 0,3 метра.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Коболєв залишається головою "Нафтогазу"

Раніше вчені з Абердинського університету заявили про те, що рослинний покрив Землі може бути адаптований до можливого похолодання приблизно в сім разів краще, ніж до швидкого потепління, яке загрожує біосфері зараз. Найбільша небезпека загрожує рослинності з помірних широт.